ALİCAN ERALP
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ – Mimarlık
alican_eralp@hotmail.com

Merhaba ben Eyobus 19 dan Alican,

Bir mimar olarak eğitim hayatım boyunca gerçekleştiremediğim hayalime Eyobus sayesinde kavuşmuş biri olarak söylüyorum ki yolculuk hakkında ve özellikle vize işlemleri ile ilgili aklıma takılan her şeyi ofistekileri arayarak bunaltmama rağmen her defasında ilk kez arıyormuş gibi her sorumun cevaplanması şeklinde başladı Eyobus maceram.

Başvurumun hemen ardından geri dönüş yapıldı zaten. Sonrasında vize işlemlerine kadar yapılan yayınlarla hazırlayacağım çanta ile ilgili bilgiye kadar her konuda detaylı bilgilendirildim. Vize işlemleri çalıştığım firmanın tüm belgeleri zamanında tedarik etmemesine rağmen elimdeki belgeleri yollamam ile kısa sürede halloldu.

Yolculuk mu ? Ona başlamadan birbirini tanımayan 100 e yakın birbirine şaşkın şaşkın bakan insanı yaptıkları oryantasyon sayesinde birbirine bağladılar sağolsunlar. Sonrasında zaten tur gezme tozma. Herkes birbirinin kafa dengini buldu yapmak istediği aktivitelere göre. Eyobus 19 un şansı mıydı bilmiyorum ama herkes birbirine sanki yıllardır tanıyormuşcasına yaklaştı zaten. Benim gibi tek başına katılanlar için çok önemli bir durum bu. Tura katılımda üniversite öğrencisi veya mezunu olma şartı aranması ve yaş limiti olması bunu sağlayan önemli etkenlerdendi.

Koordinatörlerimiz her şehir girişinde detaylı olarak şehir hakkında bilgi vererek hepimizin kafasında yapmak isteyeceği şeyleri planlamasına yardımcı oldu. Zira turda 1 yıl öncesinden detaylı araştırma yaparak başvuran da vardı benim gibi 3 ay öncesinden başvurup hızlı karar verenler de. Her konuda sormak istediğimiz kafamıza takılan şeyleri yılmadan cevapladılar sağolsunlar.

Oteller mi derseniz eğer gerçekten eğlenmek için geldiyseniz uyuma süreniz günlük 5 saati geçmeyecek zaten çünkü geceleri Avrupa bir başka güzel 🙂

Onun dışında otellerde kahvaltı ve konfor zaten gayet iyiydi. Dediğim gibi uyuduğum yer genellikle otobüs oldu.

Şehirlerde verilen süre genel olarak şehri tanımada en önemli yerleri gezmede yeterli şekilde ayarlanmış, ama Avrupa’ya doyum olmuyor tabi ?

Sonuç olarak herkes, ki benim gibi özgürlüğüne düşkün olanlar öncelikli olarak bu turu kesinlikle tatmalı zira slogandan başladı bana hitap etmesi “ÖZGÜRLÜĞÜ YAKALA” ?

İnsanın 30 yaşına gelmeden yapması gerekenlerde ilk sırada olmalı EYOBUS. Hayatımda şüphesiz aldığım en doğru kararlardan biriydi bu aileye katılmak.