ALPER SÜLEYMAN CAN
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – Jeoloji Mühendisliği
harryalp@gmail.com

Açıkçası tura ilk katılırken hiç heyecanlı değildim. Facebook’ta gördüğüm reklam sayesinde bir başvurayım da çıksın kafasındaydım. Neyse sonra mesajlar gelmeye başladı. Başvuru sürecinde sağolsunlar EYOBÜS ekibi hiçbir şekilde yardım etmemezlik yapmadılar. Başvuru sürecinde bilgilendirme olsun, mesaj olsun, mail olsun yardımcı oldular.

Tur programı çok iyi şekilde hazırlanmıştı. Buna bağlı olarak da zamanlama da iyiydi. Konaklama açısından çok rahattık oteller İbis’ti çoğunlukla ve kahvaltılar efsaneydi (özellikle Roma :D) EYOBÜS ekibi harika iş çıkardı bana kalırsa.

Ömer ve Faruk hem insani açıdan hem de koordinatörlük açısından çok çok iyiydiler. Biz Ömer’in otobüsündeydik. Ömer her açıdan mükemmel biri, koordinatörlük ve arkadaşlık sınırını çok iyi belirliyor böylece kimsenin başı ağrımıyor. Ayriyetten insani açıdan da acayip iyi biri  kendisi Haham’da olsa :D) Gelelim yolculuğa … Kura günü gelince ,  kurayı çektim bir de ne göreyim, koridor kenarı çıkmış 🙂

Bu bir işaretti bence, çünkü uzun yolculuklar cam kenarında, hele ki kalıplıysanız çekilmez. Ama maalesef ki koltuk arkadaşım  ile koltukları yana ayırmayı turun son 3 gününde öğrendik. 😀  Neyse otobüs kalktı gidiyoruz, yanıma düşen arkadaşı tanımak, sohbet muhabbet etmek isterken 2-3 güne baktım tam bir ekip olmuşuz. Beraber güldük beraber eğlendik. Yeri geldi beraber üzüldük ama  18 gün boyunca bir de baktım ki ailem olmuşlar.

Macera ve aksiyon dolu 18 gün geçirdim. Yine olsa yine giderim. Çok farklı dostluklar arkadaşlıklar ve en önemlisi de bir vizyon sahibi olduğumu düşünüyorum. Gecenin köründe eğlenmeler mi dersin, sınır kapılarını geçerken yaşadığımız gerginliğin ardından otobüsün kopması mı, benzincideki polis krizi mi, Barcelona’da benim gözlüğümü unutmam mı,  hikayeler mi, yaşanmışlıklar mı … İnanın buraya kesinlikle sığmaz anlatabileceğim şeyler. Herkesin görüp yaşaması gereken bir deneyim. İnsanları nasıl tanımanız gerekiyordan tutun, dilini bilmediğiniz bir yerde nasıl yerelmiş gibi davranabileceğiniz “hayati” her şeyi öğrenebiliyorsunuz .

Son olarak iyi ki diyorum. İyi ki EYOBÜS ailesinde bir yerim olmuş. İyi ki 18 gün boyunca yanımda çeşit çeşit ve farklı güzellikte değerde insanlar tanımışım. İyi ki Cumhur abi ve Hakan abi gibi inanılmaz mizaha ve kaliteye sahip güvenebileceğimiz şöförlerimiz olmuş. İyi ki Ömer gibi multi özellikleri olan süper bir koordinatör tanımışım. Kısacası onlar hayatımdaki iyi kiler, umarım bir gün bende bu ailenin bir parçası olarak kalırım .