Begüm Ergün

Begüm Ergün
İstanbul Üniversitesi – Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
begmergn@hotmail.com

Uzun zamandır hayal ettiğim bu yolculuğa katılma kararını bir önceki yılın sonbaharında verdim ve ailemi bu konuda ikna etmeyi başardım. Başvuru sürecimde bir sonraki yaz stajlarımla ilgili tarih sorunu yaşasam da tura katılmaya kararlıydım ve Eyobus ekibinin yardımlarıyla bu sorunu çözerek yolculuk gününün gelmesini beklemeye başladım.

Eyobus Yolcu Görüşü

Turun başlangıcına kadar geçen süreç içinde seyahatle ilgili hiçbir sorumu ve sorunumu Eyobus koordinatörleri gerek site üzerinden online olarak, gerekse telefondan cevapsız bırakmadı. Süreç boyunca ekibin kendinden emin cevapları bile bu işte ne kadar tecrübeli olduklarını anlayarak içimi rahat tutmama yetti. Zaten yolculuk süresince koordinatörler ailemiz gibi oldu.

Eyobus Yolcu Görüşü

Seyahatin ilk günü yola çıkmadan önce yapılan oryantasyon toplantısı hem ekibi tanımak, hem de 20 gün boyunca aynı otobüsü paylaşacağın insanları tanımak için gayet faydalı bir çalışma. Ayrıca bu toplantı sırasında yapılan genel uyarılar da yolculuk boyunca insanın başına gelebilecek olumsuzluklar hakkında gayet bilgilendiriciydi.

Eyobus Yolcu Görüşü

Bu seyahatin rehberli bir seyahat olmadığının, insanların özgür gezdiği bir yolculuk olduğunun bilincinde olduğumdan her şehirde görülmesi gereken yerleri seyahat gününe kadar araştırmış ve gitmek istediğim yerlerin listesini yapmıştım zaten. Ancak yine de her yeni şehre girerken otobüslerdeki koordinatörlerimizin bize şehirler hakkında ve gezilebilecek yerler hakkında verdikleri genel bilgi ile daha bilinçli gezildiğini söylemem mümkün. Gezerken bütün otobüs toplu gezmek gibi bir durum söz konusu olmadığı için genellikle küçük gruplar halinde veya tura birlikte katıldığın insanla geziyor olmak aslında turu daha güzel bir hale getiriyor. Ancak her şehirde harita almak ya da telefona önceden gezilecek şehirlerin çevrimdışı haritasını indirmiş olmak gerekiyor, hiç bilmediğin bir şehirde yönünü bulma konusunda haritaya sahip olmak kesinlikle çok önemli.

Eyobus Yolcu Görüşü

Otobüs yolculuğu ilk duyduğu zaman ve otobüse ilk bindiği zaman insanın gözünü biraz korkutsa da çok geçmeden o koltuğa bağımlı hale geliyor insan. Hatta koltuğuma kavuştuğum vakit uyumaya başlıyordum ve otobüste geçirdiğim gece sonrası ertesi gün uykumu almış bir şekilde uyanıyordum tur boyunca konaklama programı çok iyi ayarlanmış, 2 gecelik otobüs yolculuğunun ardından 3. Gece mutlaka otelde geçiyor ve otelde toplanan enerji gelecek 3 gün için yeterli oluyor. Konaklama yapılan şehirlerin seçimi de çok yerinde olmuş, genellikle bir günde gezmeye doyulmayan şehirlerde otel konaklaması yapılarak ertesi gün de gezmeye vakit oluyor. Oteller konusunda hassas davranıldığını otobüsler otelin önüne yanaştığı anda hissediyor insan. Gerçekten oteller çok konforlu ve Avrupa’da iyi tanınan oteller arasında.

Bütün yoruculuğuna rağmen su gibi geçen 20 günden sonra en çok özlenen şey ise gezilen yerlere geri dönme isteğiyle birlikte otobüste kurulan o arkadaşlıklar ve otobüste geçirilen eğlenceli zaman oluyor. Eyobus’e katılmak yurt dışına çıkma konusunda hem kendi içimde, hem de ailemde olan tabuları yıkmamı sağladığı için hayatımda aldığım en doğru kararlardan biri olarak kalacak her zaman. 🙂

Eyobus Yolcu Görüşü