BEGÜM YILMAZ
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ – Müzik bölümü
begumnazylmz@gmail.com

EYOBUS hikayem çok harika bir hayal ile başladı. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’nde Müzik Bölümünde okuyan bir öğrencinin Viyana’yı görmesi lazım dedim kendime ve Aykut abinin konferansta bu örnekleri vermesi beni doğru yerde olduğuma inandırdı.

Başvuru yaptıktan sonra her şey çok hızlı ve düzenli bir şekilde ilerledi. İletişim konusunda hiçbir şekilde sıkıntı yaşamadım. Gayet sorunsuz bir şekilde (vize reddi almama rağmen) ilerledi.Tur öncesi bilgilendirmeler yerindeydi.

Tur başladı ve her şey harikaydı. Koltuk arkadaşım, diğer arkadaşlarım ve en önemlisi Faruk Bey koordinatörümüz hepsi birbirinden renkli insanlardı. Gidilen ülkelerde en az zaman Berlin’deydi sadece Almanya’da Lipzeig olmalıydı diye düşünüyorum çünkü Leipzig’de Bach ve Mozart’ın birçok eserlerinin oluşum şehri ve kesinlikle görülmeye değer bir şehir olduğunu düşünüyorum.

Buna üzülmüştüm ama bunun açığını Viyana’da yakaladım çünkü Viyana’da konaklamamız oldu.Bilgilendirme konusunda turun rehberi olmadığını biliyorduk ama bize verilen (tur öncesinde) kitapçıklar vardı. Sanatsız bir şehir olmaz her milletin belli bir sanat yapısı vardı bu yüzden gittiğimiz ülkelerde benim ağırlıklı müze, sergi gezilerim oldu. Ve gerçekten Louvre müzesinde arkadaşlarıma sanat tarihi anlatmak harikaydı. Her şehrin kendi hikayesi ve sesi vardı. Konaklamalı şehirlerde meydanda oturup şehri dinlemek, insanları incelemek ve oraya aitmiş gibi hissetmek sadece birkaç saatliğine de olsa hayallerimin ötesindeydi.

Her türlü şeyi yaptık Paris’de metroda dans ettik, Barcelona sokakları bizimdi, Viyana’da müziğin eşsiz lezzetini tattık, Venedikte dar sokaklardan  geçerken kendimizle yüzleştik turda birkez daha kendimizle başbaşa kaldı. Nerde olduğumuz nerede olacağımız ve kim olduğumuz..

 

Turda bir çok arkadaşımın kendine hedefler koyduğunu, yaptıkları hiçbir şeyden pişman olmamayı öğrendiklerini gördüm. 18 Ülke 40 dostumla birlikte harika bir yolculuktu.

Ofis ve çalışanlarına her şey için yanımızda oldukları için çok teşekkür ediyorum.

Faruk Koordinatöre renkli kişiliği ve bize kattıklarından dolayı teşekkür ederim.

Başka bir turda görüşmek dileğiyle..

Menu