Aynı anda Avrupa Birliği’ne, NATO’ya ve Belçika’ya başkentlik eden bir şehir Brüksel. Bu önemli sıfatları dolayısıyla birçok turistin uğrak yeri olmakla birlikte, şehir planlaması ve şehrin tarihi dokusu da oldukça ilgi çekici kılıyor bu şehri. Şehrin en görkemli meydanı olan Grande Palace’a çıkıyor bütün yollar. Çevresindeki kafeler, alışveriş imkânı sunan mağazalar ve görkemli binalar süslüyor bu meydanı. Meydanın güzelliği o a kadar önemli ki, UNESCO dünya mirasları listesinde yer almakta.

 

Eyobus Avrupa Turu / Brüksel

 

Belçika’yı ve de Brüksel’i tanınır yapan bir diğer unsur da ‘İşeyen Çocuk Heykeli’(Manneken-Pis) 1619’da yapılan bu eser hala korunmakta ve bu şehrin sembolü olarak kullanılmakta. Tişört baskılarından magnetler, çikolata kabartmalarına her yerde bu figürü görmek mümkün. Bu heykelle birlikte, Grande Palace çevresinde Hotel DeVille gotik mimari tarzıyla önümüzde belirecek. Öyle ki meydanın en göz alıcı binalarından Hotel DeVille.

 

Eyobus Avrupa Turu / Brüksel

 

Brüksel Gotik mimari stile sahip tarihi dokuların bulunduğu Aşağı Kent Bölgesi ile modern yapıların yer aldığı Yukarı Kent Bölgesi olmak üzere iki bölgeye ayrılıyor. Her iki bölgenin de kendine özgü bir atmosferi var. Biraz zaman geçirdiğinizde kendi havalı karakteriyle sizi şaşırtmayı başaran bir kent Brüksel.Bürokratik kimliğinin aksine, içinde renkli bir dünya saklayan Brüksel, sanat ve müzik festivalleri, kültürel aktiviteleri ve sosyal yaşamıyla fazla popüler olmasa da, burada günübirlik geziler sırasında yapabileceğiniz çok sayıda şeyi deneyimleyebilirsiniz.

Nasıl yardım edebiliriz?

Eyobus Avrupa turu ya da Kuzey Avrupa Turuna katılmak istiyorsunuz ancak aklınızda bazı sorular mı var bunu için S.S.S Bölümüne göz atabilirsiniz.