Ceren Gülen

Ceren Gülen
Bilkent Üniversitesi – Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi
crngulen@hotmail.com

Eyobus’e katılmadan önce hiç yurtdışı deneyimim olmamıştı, bu nedenle kısa sürede birçok yeri görmek ve deneyimlemek istedim. Bu tarz programları araştırırken Eyobus’un hem daha deneyimli bir firma olması hem de daha önce giden insanların yaşadıkları heyecanları paylaştıkları yazıları okumak beni bu programa daha çok yaklaştırdı.

Eyobus Yolcu Görüşü

İlk başta kendi web sitesinden araştırma yaptım ve kafamdaki çoğu soruya cevap bulabildim, bulamadıklarımı ise arayıp sordum ve çalışan kişilerin ilgisi beni çok mutlu etti. Daha sonra başvurduğumda bir geri dönüş tarihi verdiler ve o tarihlerde dönüldüğünde hiç pasaportum olmamasına rağmen çok rahat bütün evrak işlerimi halledebildim. Zaten vize işlemlerini Eyobus aracılığı ile yapıldığı için ekstra koşturmaya gerek kalmaması da çok rahatlatıcıydı.

Eyobus Yolcu Görüşü

Biraz da gidilen görülen yerlerden bahsedersek, İlk başta şunu söylemem gerekir ki gitmeden önce tur programına baktığımda bazı yerlere ayrılan sürelerin yeteceğinden kuşkuluydum; ancak deneyimlediğimde gördüm ki her yere tam yeterli süreler ayrılmış olduğu için şehirde görmediğiniz tek bir köşe bile kalmıyor neredeyse. Ayrıca sizi yönlendiren koordinatörler olduğu ve önceden nerede ne yapılabileceğine dair bir kitapçık verildiği için sürenizi çok rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Koordinatörlerle bulunduğunuz şehrin en önemli ve bilindik yerlerini birlikte dolaşıyorsunuz, onun dışında daha farklı yerler görmek isterseniz kendinize bir rota çizip de dolaşabiliyorsunuz. Aslında bir şehirde kaybolmanın keyfini de yaşamanızı isterim, çünkü o zaman o şehri anlayabiliyorsunuz 🙂 Önceden de dediğim gibi her gittiğiniz şehri gezebilecek yeterli vaktiniz oluyor bundan dolayı da konaklanılan yerler de bu nedenle seçiliyor. Gittiğinizde bu şehrin gecesini de görmek isterim dediğiniz neresi olursa orası konaklayacağınız yer olarak seçilmiş oluyor cidden.

Eyobus Yolcu Görüşü

Kaldığımız oteller çok rahattı ve özenle seçilmişlerdi adeta, şehir merkezinde ya da merkez dışı olsa da her türlü otele ulaşımınız rahatlıkla oluyor. Şunu söylemeliyim ki şehri gezerken çok eğlendim yeni yerler, yeni alışkanlıklar, yeni yiyecek ve içecekler, yeni insanlar, yeni kültürler tanıdım; ancak bir o kadar da evim diyebileceğim otobüste eğlendim. Otobüs yolculuğundan nefret ederdim ki Eyobus için benim en büyük endişem buydu. Ancak bir otobüs dolusu gençle yolculuk yapmanın farkını ve zevkini kesinlikle tatmanızı öneririm. Bir yandan bir günde iki yer gezeceğiniz için sabah yolculuk yapıyorsunuz bir yandan da mümkün olduğunca gece yolculuk yaptığınız için yolda olduğunuzu bile hissetmiyorsunuz, her gözünüzü açtığınızda bambaşka bir yerde uyanıyorsunuz. Her gün yeni bir maceraya adım atıyorsunuz. Bu macerada sizi hep destekleyen koordinatörlerin yanında hiç tanımadığınız yolcu arkadaşlarınız oluyor. Şuna emin olabilirsiniz o yolculuk bittiğinde oradaki hiç kimse ile ayrılmak istemeyeceksiniz, çünkü orda hepinizin en güzel, en değişik, en zor ve en çekilmez anlarınızı o otobüsteki insanlarla paylaşmış oluyorsunuz. Daha önce yurtdışı deneyimi olan ya da olmayan herkese Eyobus’u öneririm; çünkü eyobuste deneyiminiz sadece şehirle sınırlı kalmıyor. Her dakikasını bazen yorgunlukla, bazen üzüntüyle ancak çoğunlukla kahkahayla hatırlayacağınız muhteşem bir 20 gününüz oluyor. Bu yolculukla başınıza ne gelirse gelsin kesinlikle o gününüzü gülerek kapatacaksınız.

Eyobus Yolcu Görüşü