Çiğdem Karabacak

Çiğdem Karabacak
Girne Amerikan Üniversitesi – Ekonomi
karabacak_cigdem@hotmail.com

Merhaba.. Öncelikle kısaca kendimden bahsetmem gerekirse Girne Amerikan Üniversitesi Ekonomi bölümünden yeni mezun oldum, hali hazırda turizm sektöründe çalışmaya devam etmekteyim. Fotoğraf çekmek, kamp yapmak, kitap okumak, sinemaya gitmek hobilerim arasında fakat yapmaktan en çok mutlu olduğum şey tabi ki de gezmek, yeni yerler görmek, farklı kültürden insanlarla tanışmak, yeni şeyler keşfetmek.. Üç sene önce work and travel ile Amerika’ya giderek ilk yurt dışı deneyimimi gerçekleştirmiştim. Bu deneyim bana çok şey kattı anlamıştım ki bu, bununla sınırlı kalamazdı, dünya büyüktü ve gezilmesi gereken daha bir çok yer vardı. Ve bu isteklerim sonucunda Eyobus ile tanıştım.

Eyobus Yolcu Görüşü

Bana belli bir süre içinde belli yerlerleri gezmemi sağlayacak, bütçemi aşmayacak ve hayallerime kavuşmama ön adım olacak olan bir gezi programı.. Hemen başvuru yaptım ve çok kısa bir süre içinde kabul aldığıma dair geri dönüş aldım. Eyobus ekibi başvuru süreci boyunca e-mail ve telefon yoluyla sürekli benimle iletişime geçip, sorularımı yorulmadan cevapladı. Vize işlemlerimle bizzat ilgilenildi, evraklarımı göndermekten başka bir zahmette bulunmama gerek kalmadı.

Eyobus Yolcu Görüşü

Vizem de onaylandıktan sonra gezi programı tarihi geldi. Buluşma noktası İstanbul Beşiktaş’ta bir liseydi. Buluşma noktasında gittiğim de heyecanlıydım, bu programa yalnız başvurmuştum ve kimseyi tanımıyordum, nasıl olacağı hakkında hiç bir fikrim yoktu. Tur programı oryantasyonla başladı, bu oryantasyonda kaynaşmak için oyunlar oynandı, şarkılar söylendi ve nihayetinde tur başladı. Turun başlamasıyla, ikinci günü bile bulmadan bütün otobüs kaynaşmaya başladı. Acaba tek başıma sıkılır mıyım, insanlarla anlaşa bilir miyim tabusu tamamen ortadan kalktı. Gün değil saatler geçtikçe otobüstekilerle arkadaşlık bağları daha da arttı, herkesle kardeş gibi olduk.

Eyobus Yolcu Görüşü

Aklımda olan sorulardan bir taneside gidilen şehirlerde geçirdiğimiz vaktin yeterli gelip gelmemesiydi. Fakat program öyle güzel ayarlanmıştı ki, gittiğimiz şehirlerde gezip gördükten sonra yorulup bir yerlerde oturup bir şeyler içtikten sonra sıkılmaya başladığımızda aracın kalkış saati yaklaşıyordu ve biz başka bir şehre doğru yolculuğa çıkıyorduk. Otobüste 20 gün yolculuk fikri kulağa ne kadar korkutucu gelse de, yolculukta bunun aslında hiç de korkulacak bir yanı olmadığını görmüş oldum. Biraz yorgunluk, ara sıra sırt ağrısı yapsa da otobüs bizim evimiz, koltuk arkadaşlarımız komşularımız olmuştu. En önemli ve güzel olan şey ise o otobüste herkesin birbirine karşı olan saygı ve anlayışıydı.

Eyobus Yolcu Görüşü

Otobüste yaptığımız yolcuğun bu kadar güzel geçmesinin en önemli sebebi ise koordinatörlerimiz ve şöförlerimizdi. Şöförler her konuda çok dikkatli ve yardımcılardı. Turda koordinatörlerin görevi rehberlik etmek değildi fakat her ülkenin girişinde o ülke hakkında bizi bilgilendirip önerilerde bulundular, yeri geldi bizimle gezdiler her konuda yanımızda olup yardımcı oldular. Tur programının sonuna geldiğimizde Bulgaristan’dan çıkıp Türkiye sınır kapısından giriş yaptığımızda bir yandan içimizde Türkiye’ye olan özlemle sevinç varken, bir yandan da bu güzel tur biteceği için ve birbirimizden ayrılacağımız için burukluk vardı. Ve bu tur bittiğinde anladım ki; bu tura katılmak hayatımda verdiğim en doğru karardı.

Eyobus Yolcu Görüşü