Danimarka’nın başkenti, dünyadaki en mutlu insanların burada yaşadığı söyleniyor, huzurlu ve sakin bir liman şehri Kopenhag. Zarif insanlar, birbirinden görkemli binalar, huzur ve güven dolu yaşam, müzeler ve yeşille iç içe parklar renk katıyor Kopenhag gezisine. Tivoli bahçelerine girip lunaparkta 100 yaşına girecek elle kontrol edilen bir roller Costera binebilirsiniz.

Kopenhag, Kuzey Avrupa yolculuğumuzda Almanya’dan sonraki durağımız. Kopenhag, Danimarka’nın başkenti olup, 1.2 milyon nüfusa sahitir. Dil Danca fakat halk İngilizce’yi oldukça iyi konuşuyor.

Kopenhag, -Danca diliyle København– dünyadaki en mutlu insanların yaşadığı söylenen, huzurlu mu huzurlu, sakin mi sakin bir liman şehri. Zaten adıda “Ticaret Limanı” anlamına gelen, Koben (tüccar) ve Havn (liman) kelimelerinden alır. Uzun zamandır merak ettiğimiz bu güzel şehri gezmek için sabırsızlanarak otelimize doğru geçiyoruz. Yolculuğun en harika yeri olan, Malmö şehrinde ki, Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan Öresund Köprüsü ‘dür. İki şerit demiryolu ve dört şerit karayolu bulunan Öresund, dünyadaki en büyük sınırötesi köprüdür. Bu köprüden geçer geçmez zaten Kopenhag’a gelmiş bulunuyorsunuz. Tahmin ettiğiniz gibi bir başkent yani büyük şehir beklememeniz gerekiyor. Çünkü Kopenhag’da Stockholm gibi şehir gürültüsü olmayan, trafik, egsoz, pislik nedir bilmeyen, saygılı ve hoşgörülü insanların yaşadığı bir şehir.

Kopenhag, şehirleşmenin en güzel örneklerinden biri olmasının yanı sıra, yaşam standartlarının çok yüksek olduğu bir Avrupa başkentidir. Kopenhag’da tarih ve bugün bir arada yaşamakta, tarihi doku çok iyi bir şekilde korunmuş durumdadır. En güzel yanlarından biri ise modern yapı ile tarihi yapıların hemen hemen hiçbir şekilde yan yana gelmemiş olmaları ve buna rağmen şehrin modern bir şekilde geliştirilmiş olmasıdır. Tarihlerine karşı çok saygılı olan Danimarka halkı, aynı özeni tüm şehirlerinde gösterdikleri gibi, Kopenhag, yani başkentleri içinde göstermişler. Her sokağında ayrı bir güzellik olan ayrı bir tarih kokan Kopenhag, küçük ve güzel bir şehir. Metro, otobüs yada arabaya gerek kalmadan yürüyerek bile çok rahat gezebileceğiniz şehirde, bisikletide tercih edebilirsiniz. Size tavsiyem kıyı şeridinden başlayarak şehrin en sonuna kadar yürüyün, dönüşte ise diğer tarafından yürüyerek geri dönün. Emin olun bu yürüyüşle tüm Kopenhag’ı görmüş olursunuz.

Anayasal monarşi ile yönetilen Danimarka’da kraliyet ailesi Amalienborg Sarayı’nda yaşamaktadır.

Toplam nüfusu 5.5 milyon olan Danimarka’da nüfus yoğunluğu merkeze ve kıyı şeritlerine doğru daha fazladır. Dini görüşleri Lutheryan mezhebindendir fakat Danimarka, dünyanın en büyük dördüncü ateist ülkesidir. Yapılan araştırmalara göre nüfusun büyük bir oranı, herhangi bir inanca sahip olmadıkları gibi ,tanrı varlığınıda kabul etmiyor. Vikinglerin torunları savaşçı yönlerini bir kenara bırakmış, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalmasına rağmen, Almanya (Danimarka işgali) ve İngiltere (İzlanda ve Faroe adaları) tarafından işgal edilmiştir. İşgal sonrası topraklarını alabilmiş fakat İzlanda adası bağımsızlığını ilan ederek Danimarka’dan ayrılmıştır. Danimarka tarafsızlığın bir çözüm olmadığını düşünerek 1945 yılında birleşmiş milletler üyesi, 1949 yılında ise NATO üyesi bir ülke olmuş. 1973 de ise Avrupa Birliği üyesi olan Danimarka, İsveç ve Norveç gibi Euroya geçmeyi reddetmiş ve kendi para birimi olan Danimarka Kronu ile devam etmiştir.

Nasıl yardım edebiliriz?

Eyobus Avrupa turu ya da Kuzey Avrupa Turuna katılmak istiyorsunuz ancak aklınızda bazı sorular mı var bunu için S.S.S Bölümüne göz atabilirsiniz.