Dicle Yılmaz

Dicle Yılmaz
Akdeniz Üniversitesi – Tıp Fakültesi
dicleyilmaz@gmail.com

Böylesine ucu bucağı olmayan bir yolculuğu göze almak neler yaşayacağını daha kestiremeden kendini yolda bulmak Eiffel’in karşısında cimlere uzanmış yatarken Roma sokaklarında kaybolurken bile hala nerede olduğuna inanamamak…Fazlasıyla detaylı araştırma yapıp başvurduğumuz tur şirketinin turun başlamasına 2 gün kala turu iptal edip bizi Eyobüs’e yönlendirmesiyle kendimizi telefonlarda her detayı sorup bu sefer sorun yaşanmasın diye çabalarken bulduk. Tüm sorularımıza endişelerimize bıkmadan usanmadan cevap veren daha başvuru sürecinde profesyonelliği ortada olan bir şirket vardı. Şimdi Eyobüs’ten bahsederken tur şirketi diye nitelendirdiğime bakmayın onlar bize hayatımız boyunca karşılaşamayacağımız her yeni güne yeni şehirde yeni ülkelerde uyandığımız onlarca insanı katan tur boyu en ufak bir aksaklık bile yaşatmadan rüya gibi geçip giden 20 günü yaşatan ailemiz oldular.

Eyobus Yolcu Görüşü

Otobüste ve yolculuğumuzun her anında yanımızda olan koordinatörlerimiz daha ilk günden sanki yıllardır tanışıyormuşçasına sıcaktı. Şehirlerin çoğunda muhabbetlerinin tatlılığıyla tüm şehri beraber gezdik gecenin sonuna doğru gezilecek yerler bittiğinde oturup şehri izlemek, sabah onların sesiyle uyanmak, gezinin en güzel zamanlarını birlikte geçirmek başımız sıkıştığında ilk yardım edecek olanların onların olduğunu bilmek … Buraya onlarla ilgili yazamayacağım kadar güzellik var ve sanırım da en büyüğü gezimizi onlarla sevmekti, sanki otobüsteki katılımcılar gibi öyle içten öyle sıcaklardı ki gezdiğimiz çoğu yerde manzaraları izlemek yerine onlarla konuşmak gözlerimizden yaş gele gele gülmek çok daha cazip geliyordu.

Eyobus Yolcu Görüşü

Eyobus Yolcu Görüşü

Kaldığımız otellerin temizliği konforu son derece yeterliydi. Zaten odalarımızı sadece dinlenmek için kullandığımız için ve şehirde daha çok gezmek istediğimiz için hiçbir sorun yaşamadan otellerimize yerleştik ve yine çıkana kadar da hiçbir sorun yaşamadık. Hatta şehirde gezip otellerimize döndükten sonra bile uyumaktansa otellerin lobilerinde hep birlikte oturup konuşmayı birlikte yemek yemeyi tercih ettik. Oteller ve imkanları böyle bir yolculuk için son derece yeterli ve düşünülerek seçilmiş yerlerdi.

Eyobus Yolcu Görüşü

Otobüste o kadar uzun süre nasıl kalınır? Çok yorucu olmaz mı ya? Şehirlere yeterli zaman bile kalmaz. Çok fazla insanla gezilmez zaten Onun yerine interrail yaparım ben. Bunlar bizim başvurumuzdan sonra etrafımızdaki insanların bize söyledikleri sordukları şeylerdi. Bizse tüm yorgunluğu göze alıp çoktan aklımıza koymuştuk bile. Şimdi binlerce kilometre otobüs yolculuğu yapmış yüzlerce kilometre yol yürüyüp şehirlerde gezilmedik yer bırakmamış 17 ülke 20 şehir gezip görmüş biri olarak söyleyebilirim ki; otobüsteki hayatımız evimizden farksızdı sanki yıllardır tanıyıp sevdiğimiz tüm arkadaşlarımızı yanımıza alıp yıllarca süren bir yolculuğa çıkmış gibiydik. Şehirlerde gecen güzel zamanlardan sonra birbirimizi özlemiş şekilde dönüyorduk otobüsümüze bağıra bağıra şarkı söylemek için sayısızca oyun oynamak için fotoğraf çektirmek için her sabah uyanıp birlikte kahvaltı yapmak için uyuyakalıp ama sanki günlerdir uyuyormuşçasına dinlenmiş uyanmak için otobüsten daha güzel neresi olabilirdi ki ?

Eyobus Yolcu Görüşü

Eyobus Yolcu Görüşü

Günlük hayatımızda birkaç saat az uykuya bile dayanamayan bünyelerimiz her gittiğimiz şehri bir öncekinden daha çok sevdiği için yorulmak bıkmak kavramlarını 20 gün boyunca hissetmedik bile. Bulunduğumuz her şehir tam tadında ne kadar süre gezilebilecekse ondan da fazla süreye sahiptik. Paris’te gezilecek her yeri gezip Eiffel’in ışıklarını saatlerce izlemeye dahi zamanımız kaldı. Bazen onlarca insanla bazen tek başımıza bu 20 günü dolu dolu yaşadık. Gerek tüm otobüsteki arkadaşlarımızla caddeler boyu yürüdük gerekse en güzel manzaraları tek başımıza keyfine vara vara izledik.

Eyobus Yolcu Görüşü

Ben böyle yazdıkça yorulmam ama en güzeli tüm bunları yaşamak bir gün İtalya’da bir gün Barselona’da uyanmak, dün hangi ülkedeydik diye birbirimize sorabilmekti. İşinin ehli olan insanlarla her dakikası özenle planlanmış programla son derece güvenli evimiz gibi hissettiğimiz otobüsümüzle, bizimle oyun havası oynayan şoförlerimizle ve hayallerinin peşinden giden birçok arkadaşımızla her anını aklımıza kazıyıp yıllar boyu unutmak istemediğimiz bir yolculuk yaşadık biz. Başından sonuna kadar yanımızda olan koordinatörlerimize şoförlerimize yol arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler. Şimdi geriye dönüp baktığımızda sayamayacağımız kadar iyi kilerle doluyuz. Hayatımın en güzel deneyiminde yanımda olan herkes için iyi ki varsınız!

Eyobus Yolcu Görüşü