DİLEK KIRKIL
ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ – Hukuk Fakültesi
dilekirkil@outlook.com

Selam! Ben Eyobüs25’ten Dilek. 10 yaşımdan beri en büyük hayalim olan Avrupa Turumu bu yıl Eyobüs sayesinde tamamladım. Eyobus ile denk geldiğim bir reklam sayesinde tanıştım. Uzun arayışlar, kıyaslamalar ve insanlara soru sormalar sonucunda otobüsle Avrupa Turu için en güvenilir ve en ilgili olan şirketin Eyobüs olduğu kanısına vardım. Başvuru formunu doldurdum ve kısa sürede olumlu yanıt aldım. Doğru bir kanıya varmışım 20 günlük tur boyunca her şey ile canla başla koştular ilgilendiler. Daima pratik kontrollü çözümleri vardı sorunlar karşısında. Sanki bir şirketle değilde büyük bir aileyle çıkmış gibiydik tura.

Vize döneminde de tüm sorularla (özellikle benim aşırı çok sorum ve sorunum vardı) usanmadan ilgilendiler. Benim için aşırı zorlu olacak gibi duran süreç gayet basitleşti.

Tur programı kapsamında Almanya , İtalya , Fransa , Belçika , Hollanda ,Avusturya, Slovakya , Slovenya , Sırbistan , Bulgaristan , Yunanistan , Monako, Vatikan, Hırvatistan , İspanya , Makedonya, Çekya , Macaristan olmak üzere toplam 18 ülke gezdik. Bu kadar sürede o kadar ülke olur mu demeyin oluyor. Bende başta şüphe içerisindeydim o süre yetmeyecek nasıl gezeceğiz hiç bir şey görmeden dönecek gibiyiz falan beklentim düşüktü. Taa ki gidip her yeri gezip her ülkede her şehirde doyasıya vaktimiz olduğunu görene dek. Daha büyük ülkelere konaklamalar koyulmuştu. Hem akşam hem gündüz bolca vaktimiz vardı. İtalya Hollanda İspanya vs. gibi. toplam 7 gün konaklamamız vardı 4 yıldızlı otellerde gayet rahat konforlu odalarda konakladık.

Sanırım en çok Viyana Roma ve Amsterdam konaklamasına sevindim çünkü oraları gece görmeyi, gezmeyi çok istiyordum. Otobüsle yolculuk sandığım gibi zorlu geçmedi. Hatta zorlu geçmedi. Kendi evimde geceleri uyuyamazken orda kafamı koyduğum an uyudum. Asla uyumam diyip tripten tribe giriyordum üstelik birde beni yol tutuyordu. Mide bulantısı çekerim kesin hastalanıcam korkusuyla bir poşet ilaç götürdüm gözümde büyütmüşüm hiçbirini kullanmadım. Herşey çok rahat ve güzeldi.

Gezi planlaması hakkında genel söyleyecek olursam gerçekten olabileceğinin en iyisi buydu plan olarak. Doğasını görmemiz gereken yerleri gördük gezmemiz gereken her detayı gezdik. Kordinatörlerimizin tavsiyelerine uyduk her ülke/şehir girişinde buralarda hava şu derece , yemekler bunlar , şuralar pahalı buralar ucuz diyerek çok güzel yönlendirme yaptılar.

Diğer bir konu ise Eyoblog. Bu tarz bir Avrupa turu yapacaksanız Eyoblog’u baştan sona okuyun. Orası da çok detaylı anlatım yapıyor şehirler ülkeler hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz. Dil ile ilgili soruna gelirsek dil bilmek tur boyunca benim çok işime yaradı. Ama bilmeyen arkadaşlarda kordinatörler sayesinde rahat bir gezi yaptılar.

Ne kadar harçlık almalıyım Derdindeyseniz de 500 euro fazla bile geliyor. Zaten kordinatörler size oralarda nerde uygun fiyata yemek bulursunuz ne kadar ödemeniz lazım vs bilgilendirme yapıyor. Kontrollü harcama ile aşırı bir paranız gitmez. Otobüs ile avrupa turu oldugu için sürekli şehir merkezlerinde duruyor otobüs. Toplu taşıma kullanmanıza genelde gerek kalmıyor. Kullanmak isterseniz de yine kordinatörler anlatım yapıyor. Sanırım en güzel kısmı buydu Eiffel kulesinin dibinde otobüsümüz durdu.

Benim tavsiyelerim diyeceklerim bu kadar. Eğer başka sorularınız olursa instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz. Turla ilgili sorularınız içinde şirketi arayıp her şeyi sorun. Usanmadan bıkmadan cevaplıyorlar çekinmenize gerek yok 😀

Umarım hepiniz benim gibi hayallerinize kavuşur ÖZGÜRLÜĞÜ YAKALARSINIZ.

Sevgilerimle.