Helsinki Finlandiya’nın en büyük şehri ve başkentidir. Doğa, deniz ve tarihin bir araya getirdiği bu şehir oldukça etkileyici. Şehrin hemen hemen tüm merkezi yerlerini deniz kıyısında göreceksiniz. Bu sebeple Baltık Denizinin kızı olarak anılır Helsinki. Bu şehirde Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks kilisesini görme, UNESCO tarafından koruma altına alınan Suomenlinna Kalesini ziyaret etme ve şehrin hemen her tarafında karşılaşacağımız parklarda dolaşma fırsatı bulacağız. Bu parklardan en meşhuru olan Esplanadi Parkı içinde birçok heykel barındırmakla birlikte hareketliliği ile ön plandadır. Senato Meydanını çevreleyen Protestan katedrali, Fin Senatosu ve Finlandiya Üniversitesi de görülmesi gereken yerlerden.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Fin Hükümeti 2009’da bedava internetin her vatandaşın hakkı olduğunu kabul etti ve onayladı. Bu demek oluyor ki internet otellerde, trenlerde, restoranlarda ve havalimanlarında herkese bedava. Sanki kendi ülkenizdeymişsiniz gibi internete girip, herkesle haberleşip bol bol resim yükleyebilirsiniz. Sanatın yeri ve değeri hayatlarında büyük yer kaplıyor, galeri ve müze sayısı oldukça yüksek. Bir zamanlar İsveç’e bağlı olan Finlandiya’da hala yazılı alanların çoğunda hem Fince hem de İsveç’çe yazıyor.

Helsinki’de yapılacak şeyler kısıtlı olsa da görülecek çok güzel yerleri olduğu kesin. Unesco korumasındaki Suomenlinna Adası ilk başta gezilmesi gereken yerlerden biri. Market Meydanından yaklaşık 20 dakikalık bir feribot yolculuğu ile gezebileceğiniz bu eski deniz kalesi ada, yeşillikleri ve manzarası ile öne çıkıyor. Finlileri ellerinde piknik sepetleriyle çimenlere yayılmış bir şekilde görme ihtimaliniz çok yüksek. Uspenski Katedrali ve yakınında bulunan Market Meydanı görülmesi gerekenler yerler arasında. Lutheran Kathedralini,Taş Kilise’yi Seurasaari AçıkMüzesi’niAteneum Sanat Müzesi’nive Natural History Museum’u şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sayabiliriz.

Nasıl yardım edebiliriz?

Eyobus Avrupa turu ya da Kuzey Avrupa Turuna katılmak istiyorsunuz ancak aklınızda bazı sorular mı var bunu için S.S.S Bölümüne göz atabilirsiniz.