Havva Danacı

Havva Danacı
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi – İşletme
havvadnc@hotmail.com

Çooook özledim demekle başlamak istiyorum. Herkesi, her şeyi, her anıyı tek tek çok özledim. Bu yazıya başlarken bile durup düşünüp gülümseyip devam ediyorum. Harika bir deneyim yaşamama vesile oldukları için ve beni de Eyobus ailesine dahil ettikleri için koordinatörlerime ve tabiki bu ailenin kurucusu Aykut’a çok teşekkür ederim. Başta bu tur bildiğiniz turlardan değil arkadaşlar. Başta tereddütler, endişeler Allahım nasıl olacak hiç tanımadığımız insanlarla 20 gün hem de otobüste.. Nasıl anlaşırız, uyuyabilecek miyiz, yorgunluk ve tabi ki banyo? Ama inanın hepsinin bi anlamı oluyor. Gezip görme dürtüsü ağır basıyor ve üstesinden gelebiliyorsunuz. Hiç bir fikrim bilgim yoktu sadece gördüm evet 17 ülke 20 şehir Avrupa’yı karış karış geziyoruz arkadaşlar. Araştırdım aklıma ne takıldıysa sordum ve aklıma ne takıldıysa hepsine büyük bir ilgi ve sabırla cevap aldım. Vize süreci çok heyecanlı çıkacak mı çıkmayacak mı ya evraklarımı tamamlayamazsam? O sürecinde tabi ki Eyobus ailesi profesyonel bir şekilde üstesinden geliyor ve ellerinden geleni yapıyorlar.

Eyobus Yolcu Görüşü

Eyobus Yolcu Görüşü

Veeee o gün evvet yola çıkıyoruz otobüslere büyük bir heycanla yerleşiyoruz. Sağımız solumuz, önümüz arkamız hayatımızda daha önce hiç görmediğimiz insanlarla çevrili, yavaş yavaş hepsini tanıyorsunuz aralarından bazıları dostunuz oluyor ve benim gibi hala konuşuyor olacaksınız eminim. Efsane yerler , efsane şehirler görüyorsunuz. Büyülüyor insanı o yapıtlar , sokaklar , insanlar.. Kaybolmak evet o hiç bilmediğin şehirlerde kaybolmak en güzeli de bu. Biz Venedik’te kaybolmuştuk. Ve o dar sokaklarda kahkalarımızla aslında olmadığına inandığımız ama aslında o ince tedirginlikle konuşmaya çalıştığımız İngilizcemizle buluşma noktasına varmamız. Üsküp’te Türk topluluğuna denk gelmek, Lübyana’nın eşsiz doğası , Belgrad’ın o yaradılış harikası insanları , Eiffel’in dibinde oturmak , Roma , Venedik , Vatikan .. Amsterdam’ı anlatmayacağım kesinlikle anlatmayacağım 🙂 Özgürlüğü hissetmek mi istiyorsun ya bu tura katılın dahil olun bu aileye bu aile gençliğin , özgürlüğün ve gezginlerin ailesi.. Zaman yeter mi? Her yeri görebilecek miyiz diye endişeleniyorsunuz tura başlarken ve inanın her şehire ayrılan süre yetiyor. Şehir ve ülkeler hakkında ki bilgileri önceden gönderiyorlar rehber yok, rehber sizsiniz. Keşfetme dürtüsü sizi orayı da göreyim buraya da gideyim derken zaten rehberiniz kendiniz oluyorsunuz.

Eyobus Yolcu Görüşü

Eyobus Yolcu Görüşü

20 gün otobüstesiniz unutmayın ve asla korkmayın. Bazı şehirlerde konaklamalar oluyor ve oteller gerçekten tatmin edici. Otele gitme heyecanı bastığı zamanlarda ya sabaha kadar uyucam diyorsunuz ama ben sanki bir şeyleri kaçırıyormuşçasına tekrar kendimi şehre bıraktım ve keşfetmeye devam ettim. Konaklama da bizim isteklerimize bağlı kalınarak yapılıyor. Yani kiminle birlikte kalmak istiyorsanız onunla kalıyorsunuz. Sırt çantanızda yeterli kıyafet, kişisel bakım malzemesi , yiyecek içecekleri doğru temin ederseniz otobüs yolculuğu sırasında hiç bir sıkıntı çekmiyorsunuz ve neyse ki yol arkadaşlarınızda size ellerinden gelen imkanı sağlıyor. Tabi ki şansla doğru orantılı otobüsteki arkadaşlarımız benim neyse ki Sultan’ım fotoğrafçım bile vardı. Ve reisimiz Mustafa. İngiltere de aldığı eğitimin hakkını veren ve bizi her durumda o muhteşem ingilizcesiyle kurtaran Ali Burak. Bitmek bilmeyen esprileriyle ağzımızı ağrıtan Cansu ve bir araya geldiklerinde kahkaha atmaktan yorulduğum Okan. Vampirim Merve. Tuhaf ikili Aykut Muaz ikilisi . Aykut’un bitmek bilmeyen kültürel bilgisi ve habersiz fotoğrafçımız Muaz. İki doktor adayımız ay benim şuram ağrıyor dediğimiz anda imdadımıza koşan Aslı ve Sıla. Ve yol arkadaşım Sercan. Sizlere de ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Aklıma gelmeyen bir sürü kişi daha lütfen alınmasınlar fakat arka tayfa çok farklıydı söylemeden edemeyeceğim.

Eyobus Yolcu GörüşüBir Cevap Yazın