İLAYDA BANU DEDEOĞLU
TED ÜNİVERSİTESİ – Endüstri Mühendisliği
dedeogluilayda@gmail.com

Merhaba arkadaşlar

Benim hep hayalimdi ülkeleri gezmek gezerken maceralarla kaybolmak, görmek istediğim şehirlerim vardı herbirini hissederek dolanmak.. Hayallerimi gerçekleştirmek içinse harika bir seçenek çıktı karşıma ‘Eyobus’. Kısa bir sürede birçok ülkeyi gezme fikri olunca hemen başvurdum ablamla birlikte ve Eyobus hikayemizde böylece başladı. Başvuru sürecim hızlı gerçekleşti birde yeşil pasaportum olunca hiçbir sorun yaşamadan başvurumu tamamladım.

Gitmeden önce neler yapmam gerekir diye düşünürken Eyobus ekibi yardımıma yetişti. Gerek sitede yazanlar gerekse yayınladıkları canlı yayınlarla çok yardımcı oldular. Sorulan sorularada hemen bıkmadan içten verilen cevaplarla beni çok rahatlattılar. Sonrasında başladım geri sayıma. Sürekli hayaller kurmaya başladım biryandan da aklımda sorular vardı. Acaba her ülke için süre yeterli mi? İnsanlarla anlaşabilecek miyim? Otobüs yolculuğum nasıl olacak? Sorular sorularr.. Ama yaşayınca anlıyorsunuz ki hepsi birer tedirginlikten ibaret çünkü o kadar güzel bir gezi oldu ki şimdi dönüp baktığımda bu soruların ne kadar gereksiz olduğunu anlıyorum. Turun oryantasyonla başlaması ortama uyum sağlamamı etkiledi. Birlikte geçirdiğimiz eğlenceli etkinlikler gezinin güzel geçeceğinin habercisiydi.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum öylesine güzel ayarlanmış bir gezi programı ki her ülke için süre yeterli. Ülkeler de Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Avusturya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, Monako, İtalya, Vatikan, Slovenya, Hırvatistan, Bulgaristan. Bu kadar çok ülke olmasına rağmen hiç şüpheniz olmasın hepsinin en güzel yerlerini görerek tatlarına vararak gezdik. Ayrılarak gezdiğimiz için haritalar ya da telefonlardaki uygulamalar en iyi yardımcılarımızdı ve 2 günde bir verilen otel konaklamalarıysa en güzel motivasyonumuzdu. Tam yorulduk derken yenilendiğimiz birbirinden güzel otellerde kaldık. Ama otellerden çok otobüs yolculuğuydu en güzeli. Dünyanın en konforlu koltuğuydu sanki benimkisi.

Hep birlikte olduğumuz hergün birlikte yenisine uyandığımız harika ülkeler, paylaşımın ne demek olduğunu anladığımız yeri geldiğinde birbirimizin üstünü örttüğümüz ev sıcaklığındaki günler, molalarda varılan o harika tatlar, oyunlarla danslarla geçen yolculuklarımız.. O kadar güzeldi yazarken bile yaşıyorum o anları gözlerim dolu ve özlemle.. Ben öyle güzel bir tur geçirdim ki biz Eyobus 22 yolcuları değil Eyobus 22 ailesi olduk. Koordinatörümüz ise ailemizin en sevilen en özel üyesiydi.

Gördüğüm ülkelerin yanında her günümü güzelleştiren 40 kişilik ailem var aklımda. Bu kadar kısa sürede nasıl bu kadar yakın olunabilir diye sorarsanız anca bu kadar yakın olabilir. Gerçekten çok içten söylüyorum. Sanki herkesi çok eskiden tanıyor gibiydim. Belki ablamın olması bir rahatlıktı ama ablamdan çok arkadaşlarımla vakit geçirdim. Ayrılırken ağlamalarımız, koltuğuma veda edemeyişim, eve gelince otobüsü özlememde bunların yanında. En güzel iyikim Eyobus oldu. Sonsuz teşekkürler..

Gerçekten Eyobus bir turdan daha fazlası harika bir deneyimi aile tadında istiyorsanız kesinlikle muhteşem bir seçenek. İyiki bu ailenin üyesiyim.