Kuzeyin yıldızındayız. Adalar şehri Stokholm, Kent merkezinde bu adaları birbirine bağlayan 50 civarı köprü bulunmakta. Kentin üçte bir oranını kanalar oluşturmakta. Doğa tarihi, Modern Sanatlar, Nobel ve Ulusal’ın da içinde yer aldığı birçok müzeyi gezebilirsiniz burada. Ulaşım için metro ağını kullanabilir, Stokholm pass kart edinip günlük bütün ulaşım ağını ve müzeleri aynı kart ile de kullanabilirsiniz. Eski kent meydanında yürüyerek güzelliği korunmuş tarihi sokaklardan geçebilirsiniz.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

İsveç, modern dünyanın ve refah toplumunun günümüzdeki temsilcisi konumundadır. Sanatsal ve kültürel birikimiyle dünyanın öncü ülkelerinden biridir. Stockholm’de bulunan ve Picasso, Warhol gibi dünyaca ünlü İspanyol sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan Moderna Museet, bu kültürel zenginliğin en önemli yansımalarındandır.

Ülkenin coğrafik yapısının çok yönlülüğü, günlük yaşamın çeşitliliğinde ve turizm potansiyelinin büyükülüğünde önemli rol oynar. Buzullara ev sahipliği yapan İsveç’in kuzey bölümü, macera arayanlar için ideal yerlerdendir. Bu bölgede yer alan Jamtland ve Harjedalen eyaletleri; rafting, dağ tırmanışları, karlı arazilerde macera dolu gezintiler için elverişli yerlerdir.

Ülkenin batı bölgesi, bulundurduğu çok sayıda göl ile açık hava aktiviteleri için elverişli bir ortam sunmaktadır. Adeta deniz üzerinde yüzen bir kent olan Goteborg, ülkenin bu bölümünde yer alır. Goteborg’un kuzeyinde bulunan Bohuslan eyaleti, sadece su sporları açısından değil aynı zamanda tarih meraklıları için de popüler bir turizm merkezidir.

Ülke coğrafyasına yayılmış sayısız göl ve su yolu, özellikle kendini güneyde gösterir. Her yıl onbinlerce turist, ülkenin bu bölümünde yer alan beyaz kumdan plajlara akın eder. Yine ülkenin güneyinde bulunan adalar, benzersiz atmosferleri ve fotoğrafik doğal manzaralarıyla dikkatleri çeker. Baltık Denizi’nde yer alan Gotland ve Oland adaları, özellikle yerli turistlerin uğrak yerleridir.

Şehirde neredeyse aklınıza gelebilecek her başlıkta bir müze yer alıyor.Eğer müze ve kültür turlarına çok meraklı iseniz, hepsini gezmek için ayrı ayrı ücret ödemek çok pahalıya geleceğinden tüm ulaşım ağında ve kültürel noktalarda geçerli Stockholm Kartı’nı almak gerekiyor. Bu kart 1-2-3 ve 5 günlük olarak satılıyor, ücreti yüksek, geri iade edilmiyor ve kaybedilirse yenisini almak gerekiyor. Ancak bir yandan da tren, metro, otobüs, müze, kanal turu gibi onlarca seçenekte büyük fiyat avantajı sağlıyor. Kaç günlük kart almaya ihtiyacınız olacağına, gezeceğiniz noktaları belirleyip karar verebilirsiniz. 4 günlük bir Stockholm gezisi için 2 ya da 3 günlük kart yeterli olacaktır. Önce müzeleri ve etrafı ulaşım ile gezer bitirirsiniz, kalan 2 günde de kendiniz yürüyerek gezebilirsiniz. O yüzden 2 günlük kart yeterli olacaktır.

Nasıl yardım edebiliriz?

Eyobus Avrupa turu ya da Kuzey Avrupa Turuna katılmak istiyorsunuz ancak aklınızda bazı sorular mı var bunu için S.S.S Bölümüne göz atabilirsiniz.