Tuna Nehri’nin iki kıyısında kurulmuş olan Buda ve Peşte isimli iki şehrin birleşmesi, bugün Avrupa’nın sayılı başkentlerinden biri olan Budapeşte’yi karşımıza çıkartıyor. Bu keyifli şehir bir zamanlar Doğu Blokunun Paris’i olarak adlandırılmış. Tarihinde Moğolların, Osmanlı’nın, Habsburg hanedanlığının egemenliği altında yer almış, bunlarla da bitmemiş yakın tarihte Rum istilasına, Nazi işgaline ve Rusların şehre girişine de tanıklık etmiş ama sonunda tam bağımsızlığına kavuşmuş bu güzel şehir. Bugün Macaristan’ın başkenti olan bu şehir yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip ve devamlı gelişmekte olan bir şehir.

Eyobus Avrupa Turu / Budapeşte

Budapeşte, bir turistik aktiviteyi kültürel ve eğlence olarak ayırt etmemenizi sağlayan bir şehir. Mimari ve sanatsal birçok yapının yanı sıra, gece kulüpleri ve kafeleri oldukça meşhur ve günün her saatini dolu geçirme imkânı sağlıyor size. Tuna nehrinin böldüğü Buda ve Peşte kısımları, her iki tarafta da güzel aktiviteler sunmakta. Buda bölgesinde ziyaret edeceğiniz tepeler hem tarihi önünüze getiriyor, hem de muhteşem bir tuna nehri manzarası sunuyor size. Gallert ve Şato Tepelerini mutlaka ziyaret etmeli burada. Şehrin Peşte tarafına geçtiğinizde ise sizleri alışveriş caddeleri mutlu insanlar karşılıyor. Şehrin daha hareketli kısmını Peşte sağlıyor. Burada da Kahramanlar Meydanı, Aziz Stephan Kilisesi ve ulusal müze gezilebilecek yerler.

Eyobus Avrupa Turu / Budapeşte

Buda ve peşte arasında geçişi sağlayan köprüler ise şehre farklı bir güzellik katmakta. Birkaçı yaya için de açık olan köprülerden nehrin iki yakasına yürümek ve fotoğraflar çekilmek çok keyifli.

Nasıl yardım edebiliriz?

Eyobus Avrupa turu ya da Kuzey Avrupa Turuna katılmak istiyorsunuz ancak aklınızda bazı sorular mı var bunu için S.S.S Bölümüne göz atabilirsiniz.