Üsküp, Vardar Nehri’nin iki kıyısına kurulu, Makedonya’nın başkenti. Tarihi Roma Dönemi’ne dek uzanan, 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmış bu güzel şehir, tarihi ve kültürel özellikleri ile bize yabancı değil. Son yıllarda şehirde artan heykelleri ve turist sayısı ile daha da güzelleşmeye başladı.

Eyobus Avrupa Turu / Üsküp

Şimdilerde bir yanı koca koca heykeller süslerken, Üsküp’ün diğer bir yanı Türk Çarşısı, Osmanlı eserleri ve kültürüyle yoğrulmuş gibi karşınızda duruyor.Balkanlarda Türk izleri taşıyan ve hala az da olsa Türklerin de yaşadığı şirin bir kent. Kentin simgesi Vardar nehri üzerindeki Taş Köprüsü, eski Osmanlı çarşısı ve camileriyle gerçekten de size bir Anadolu şehrinde olduğunuz izlenimi vermekte.

Eyobus Avrupa Turu / Üsküp

Üsküp ya da Makedon mutfağı bizlere hiç uzak değil. Bu mutfakta ilk akla gelen yemeklerin başında börek gelir. Arnavut böreği olarak da bilenen börekler oldukça lezzetlidir. Bir diğer önemli lezzet de köftesi. Kebap diye adlandırılır bu bölgede, bizim İzmir köftemize benzerliğiyle dikkat çekmekte ve yanında yiyebileceğiniz balkan baharatlarıyla tatlandırılmış kuru fasulyesiyle birlikte servis edilir. Özellikle Eski Çarşı’da meşhur köfteciler var.

Nasıl yardım edebiliriz?

Eyobus Avrupa turu ya da Kuzey Avrupa Turuna katılmak istiyorsunuz ancak aklınızda bazı sorular mı var bunu için S.S.S Bölümüne göz atabilirsiniz.