Mervenur Keleş

Mervenur Keleş
Hacettepe Üniversitesi – Fizik Mühendisliği

Avrupa Gençlik Derneği tarafından geliştirilmiş olan Eyobus, Türkiye’deki benzeri oluşumlara göre daha sağlam duruşlu. Bunun sebebi tek bir projeye yoğunlaşmamaları, ekibin genç olması ve işlerini severek yapmaları.

Eyobus Yolcu Görüşü

Koordinatörlerin de (Aykut, Ömer, Faruk) prensip sahibi kimseler oluşu, yürüttükleri programın insana ve kurallara saygı ile ilerlemesine neden oluyor. Hepsi doğayı seven insanlar. Ekibin devamındakiler de (Tuğçe, Selin, Erdem) katılımcılara karşı hep naziktiler. Şoförlerimiz de anlayışlıydı. Böyle bir programda yani kalabalık bir grup seyahatte iken en ihtiyaç duyulan şeyin huzurlu bir ortam olduğunu düşünüyorum. Nezaket de bunun için çok önemli.

Eyobus Yolcu Görüşü

Katılımcıların seçimi de iyi yapılmıştı bence ki böyle bir programa katılan insanların mutlaka ortak özellikleri oluyor. Bu yüzden yolculuğumuz hep şen şakrak, oyunlarla, şarkılarla devam etti. Unutulmayacak anılar yaşandı hep birlikte. Yeri geldi yiyeceğimizi paylaştık, hasta olan olduysa ilacımızı, hırkamızı paylaştık. Aykut abi ve Ömer abi kendi elleriyle bizlere yumurtalı sandviç yaptılar.

Çeşit çeşit meslekten, illerden arkadaşlar edindik. “Secret Friend” olayı da çok iyi düşünülmüştü. İnsanlar sadece kendisini düşünmeyip arkadaşlarını da memnun etmeye çalıştı yolculuk boyunca.

Bu yüzden başvuru formunda insanların kendini doğru ifade etmesi çok önemli. Aykut abi de bize bunu “katılımcılar kendi kendini eliyor” sözüyle özetlemişti. Başvuru formunda neden Eyobus’ün sizi seçmesi gerektiği kısmı düzgünce yazmalı, çünkü yolculuk boyunca onlarca insanla geçinip geçinemeyeceğinizin ve oradaki topluluğa bir şey katıp katamayacağınızın kanıtı o forumda olmuş oluyor.

Eyobus Yolcu Görüşü

Referans belirtmek de önemli.Kabul alırsanız geriye sebatla belgelerinizi hazırlamak kalıyor. Tur ile başvurduğunuz için vize alımı da rahat oluyor. Bu süreçte aklınıza takılanlara Eyobus ekibi gene yardımcı oluyor.

Tur programına gelince, gezilecek yerler iyi seçilmiş. 17 ülke yer almakta. Bu kadar kısa zamanda, böyle bir fiyata bu kadar ülke gezmek rüya gibi. Zamanın azlığı kimseyi korkutmamalı bence. Çünkü iyi hazırlanmış bir gezi planı ile gezilmedik turistik yer bırakmayabilirsiniz. Tabii bunun için önceden araştırma yaparak gelmeli.

Eyobus Yolcu Görüşü

Konaklama yerlerinin ulaşımı gayet iyiydi ve odalar da rahattı. Akşamları da arkadaşlarımızla dışarı çıkıp vakit geçirebildik. Çoğunlukla iki kişi kaldık. Kalabalık olunduğunda daha da keyifliydi. Altı kez konaklama hayat kurtarıcıydı çünkü otobüsler ne kadar rahat olursa olsun insanın uzanarak uyuması çok güzel oluyor o kadar gezmenin sonunda. Konusu gelmişken otobüsler hakkında, koltuklarımız normal şehir içi otobüslere göre daha ufak ve haliyle rahattı. Konservelerimizi koltukların altına, sırt çantalarını da yukarıdaki bölmelere havalandırmaları engellemeyecek şekilde koyduk. Yeri geldiğinde minderimizi alıp uyuduk, yeri geldiğinde hep beraber eğlenceye katıldık. “Sightseeing” yaptığımız, birbirimizi “aa, şuraya bak, opera binası şurası işte” gibi cümlelerle çağırdığımız anlar da oldu.

Bu güzel deneyimlerin hepsi için etrafına sevgiyle ve saygıyla yaklaşan, sorumluluklarını bilen bireyler olunmalı öncelikle. Çok şükür ki katılımcılar da koordinatörler de çok iyiydi ve keyifli bir şekilde gezip gördük Avrupa’yı. Bu projeyi gerçekleştirmek için çalışan herkese çok teşekkür borçluyuz. Böylelikle çok farklı yerlerden gelen bireylerle zengin bir Eyobus ailesi oluşturuluyor.

Eyobus Yolcu Görüşü