Flam: Doğal güzelliklerin zirveye ulaşacağı, oksijenin temizliğini kesintisiz hissedeceğiniz bir kasaba burası. Doğa yürüyüşleri yapmak için oldukça ideal bir bölge. Meraklılarına ise, tren istasyonu içerisinde Flam Railway Müzesini ziyaret ederek demiryolunun tarihine küçük bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Bergen: Norveç’in ikinci büyük ve en önemli turizm şehri burası. Lysef Fiyordunda yer alan ünlü Pulpit Kaya’sını Kuzey seyahati yapanların ilk listesinde yer alıyor. Bryggen bölgesinde ki ahşap evler şehirde bulunan tek ahşap yapılar ve üçgen çatılarıyla oldukça ilgi çekiciler.

Stavanger: Kuzey Denizinin dibinde şirin ve tarihi bir liman kenti burası. Norveç’in en büyük dördüncü şehri, 2008 Avrupa Kültür Başkenti ve önemli bir ticari şehir Stavanger. Kuzey denizinde ilk petrol burada keşfedilmiş, bu sebeple ünlü bir petrol müzesi mevcut şehirde. Old Town’a gittiğinizde, beyaz ve çevresi çiçeklerle süslenmiş ahşap evler arasında arnavutut kaldırımlı sokaklarda yürümekten oldukça keyif alacaksınız.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Flam, Norveç’te Sognefjord bölgesinde yer alan bir kasabadır. Aurlandsvangen şehrine uzaklığı 7 kilometredir. Undredal şehrinin ise 12 kilometre güneyindedir. Gudvangen’den ise 15 kilometre uzaklığında ve de doğusunda konumlanmaktadır. Flam kelimesi, tarihi belgelere bakıldığında 1.340 senesinden itibaren kullanılmaktadır. İlk zamanlarda daha çok Flaam olarak kullanılmıştır. Kelime anlamı olarak ise düz toprak, ova anlamına gelmektedir. Flam kasabası oldukça turistik bir bölgedir. Özellikle 19. yüzyılın sonlarından itibaren turistik anlamda önemli bir cazibe merkezi olmuştur. Her yıl ortalama 450.000 ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

BergenNorveç‘in batı kıyısındaki Hordaland bölgesinde yer alan oldukça sevimli bir şehirdir.  Bergen, Norveç’in ikinci büyük şehridir. Belediye, Bergenshalvøyen yarımadasında 465 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Şehir merkezi ve kuzey mahalleleri, “şehir fiyordu” olan Byfjorden’de bulunur ve şehir dağlarla çevrilidir. Bergen yedi dağın şehri olarak da bilinir. Belediye dışı dağınık yerleşmelerin çoğu adalarda bulunur. Bergen, Hordaland’ın idari merkezidir ve Arna, Bergenhus, Fana, Fyllingsdalen, Laksevåg, Ytrebygda, rstad ve sane’den oluşan sekiz ayrı bölgeden oluşur.

Stavanger, 128.000 nüfusu ile Norveç’in 4. büyük şehridir. Petrol Platformları genelde Stavanger sınırları içindedir, çoğunluğu da bölgenin kuzeybatı kısmındadır. Norveç ticareti ile tüm giderlerini karşıladığı için petrol gelirini emeklilerin iyi yaşamasına ve de alt yapı hizmetlerine harcıyor ama her yıl azımsanmayacak bir miktarda da fazla veriyor. Bu yıl yeni buldukları 3. bir bölgeden de gelecek yıl petrol çıkarmaya başlayacaklarmış.

Stavanger merkezde her yar bar ve restoran. Hafta içi olmasına rağmen her yer kalabalık ve çok gürültülü. İnsanlar devamlı içki içiyor ve şişedeki gibi durmayınca da sokaklarda dağıtan gençlere rastlamak olağan.

Nasıl yardım edebiliriz?

Eyobus Avrupa turu ya da Kuzey Avrupa Turuna katılmak istiyorsunuz ancak aklınızda bazı sorular mı var bunu için S.S.S Bölümüne göz atabilirsiniz.