SEMA NUR SAATCİ
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ – Kamu Yönetimi
smnrr.nur@gmail.com

”Otobüsle Avrupa seyahati mi? yorgunluktan gezemezsin otobüste uyuyamazsın aman ayakların şişecek eğlenemeyeceksin” diyenlerin haksız olduğunu kanıtlamak için düştüm yollara. Ne kadar yorulsam da buna değecek dedim kendi kendime ve tur başvurusunu yaptım. İşlemler yapılırken tek katılıyorum diye var olan endişelerimi paylaşabildiğim harika bir ekiple atlattım.

Vize işlemlerinde evrakları hazırlayıp ekibe  güvenmek yeterliydi. Sonrasında benden daha çok sevinen ofis ekibi vizemin çıktığı haberini verdi. Geriye kalan valizi hazırlamak. Yastık ve bir kaç konserve kuruyemiş almayı unutmayın 🙂 Turda rahberlik hizmeti yok bu yüzden gidilecek yerler hakkında küçük bir araştırma yaptım. Ama rehberlik hizmeti yok diye e hadi geldik gezin demiyorlar tabi ki! Koordinatörlerimiz şehir girişinde gezilmesi gereken rotalardan bahsediyorlar. Bazı yerlerde koordinatörlerimizle gezdik eğlendik.


Tura başlamadan önce  birbirimizi tanımaya yönelik aktivitelerle çok çabuk arkadaşlıklar kurdum. Yunanistan’a doğru yolculuk başladı. Konaklama günleri çok yorulmamıza izin vermeyecek şekilde hazırlanmıştı.Gezsem mi yoksa dinlensem mi demeye hiç gerek kalmadı çünkü konaklanılan yerde ertesi günde geziyorduk.
​​​​​​​Şehirleri keşfetmek için deliler gibi sokaklarında gezip insanla iletişim kurmak, metrolarını vs kullanmak beni çok mutlu ediyordu bu yüzden günün hiç bitmesini istemedim. Gezmekten mutlu olunca haliyle yorulmuyorsun da. Bir de üzerine yöresel bir yemek yedin mi keyfimiz şahaneydi.

Otobüse döndüğümde dans edip halay çekenler oluyordu bu da yorgunluğumuzu tarif etsin 🙂
Tura başlamak güzel de bitmesin diye ağlamak diye bir şey var. Zaman su gibi akmıştı. Sabahları Ömer’in bizi günaydın günaydınnn günaydınn diye uyandırmasını tur bittiğinde çok aradık. O kadar ki Eyobüs 23 whatsapp grubuna ses kaydı atması için yalvardık 🙂

Bir de Secret friend’imize çaktırmadan hediye almak, aracı olarak Ömer’den yardım almak, köylü vampir oyunları oynamayı şimdiden özledim. Sonuç olarak ne zaman 50kişi birbirimize alıştık bilemiyorum ama Eyobüs sayesinde olduğu kesin. Hayatımda iyi ki dediğim bu deneyimi bana yaşattıkları için teşekkür ediyorum 🙂


Yapamazsın yapılmaz diyenlerin haksız olduğunu kanıtlamaya cesaretini sende topla 🙂