SERAY SAMUR
Erciyes Üniversitesi – Radyo, Televizyon ve Sinema
seraysmr@gmail.com

Arkadaşlar merhaba, ben Eyobus 20 turundan Seray.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki ben de diğer pek çok katılımcı gibi kafamda çok fazla soru işareti ile başvurumu gerçekleştirdim. Başvuru süreci ve sonrası dahil olmak üzere ofis çalışanları her aradığımda sorularımı, kafama takılan şeyleri büyük bir ilgiyle cevapladı. Bir kaç gün içerisinde geri dönüş yapıldı ve artık kesin olarak kararımı vermiş, bu heyecanlı yolculuğa dahil olacaktım.

Her fırsatta turun detaylarını inceleyip sosyal medyadan takip etmeye başladım. Benim için en önemli olan bu tura daha önce katılmış olanların yorumuydu, sizlerin de böyle düşünüyor olabileceğini düşünerek yazıyorum bunu “eğer enerjinize güveniyorsanız hiç bir kuşkunuz olmasın.”

Ben yeşil pasaport sahibi olduğum için vize işlemleriyle ilgili bilgi veremiyorum üzgünüm ancak şirketin bu anlamda da yardımının büyük olduğunu arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla söyleyebilirim. Bu süreci gözünüzde büyütmeyin ve tura odaklanın.

Çevremdekilerin en sık sorduğu ve benim de kafama takılan soru; 18 gün 18 ülkeyi gezmek için yeterli mi? Hangi ülkede ne kadar zaman geçirileceği o kadar güzel ayarlanmış ki fazlasıyla yetiyor İnanın. Gittiğimiz her ülkede koordinatörümüz; gezebileceğimiz, gitmemizi önerdiği yerleri anlattı. Beraber gittiğimiz yerler de oldu ancak bu anlamda bir baskı yok  elbette herkes merak ettiği, görmek istediği yerlere gidip ÖZGÜRLÜĞÜ YAKALAMALI! Bu sürece kaybolmak, hiç bilmediğin bir ülkede hiç bilmediğin kültürlerle karşılaşmak, kendi kendine çözümlemeler yapmak dahil.

 

Konaklamadan söz edecek olursak, kaldığımız oteller gerçekten dört dörtlüktü fakat ben oteli dinlenme noktası olarak görmedim hiç bir zaman çünkü otobüsümüz de gayet rahattı ve hiç zorlanmadım. Aksine otobüste geçen zamanı anlamadım bile hem eğlendik hem dinlendik. Otobüs evimiz, koltuklarımız yatağımız gibi olmuştu 🙂

Eyobus “ailesine” katılmak hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biriydi. Size tavsiyem özellikle gençken ve enerjiniz varken yeni yerler ve yeni insanlar keşfetmekten çekinmeyin. Maddi ve manevi olarak eyobus güzel bir başlangıç olacaktır ☺