Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve 1. Milyondan fazla nüfusa sahip en büyük şehri. Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuş bir şehir olan Belgrad, Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisi ve eski çağlardan günümüze doğu ve batı arasında önemli bir geçiş güzergâhı görevi olan balkanların gözde şehirlerinden bir tanesi. Çok değil 1999 yılında savaş içinde olmuş ve NATO uçakları tarafından bombardımana maruz kalmış ve 2006 yılında Karadağ ve Sırbistan ayrı devletler olarak bağımsızlık ilanlarıyla Sırbistan’ın başkenti olmuştur.

Eyobus Avrupa Turu / Belgrad

Şehirde yapılabilecek aktiviteler arasında Kalemegdan Parkı ziyareti ve bu parkın içinde Belgrad Kalesini ziyaret var. Bu meydandan Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği alanı görülüp, müthiş bir gün batımı manzarasıyla karşılaşılmakta. Şehrin ana alışveriş merkezi olan Knej Mihajlova caddesinde alışveriş yapabilir, aynı zamanda şehrin en eski mimari yapıtlarını bu cadde üzerinde görebilirsiniz. Nicola Tesla müzesi ziyaret edilmesi gereken bir diğer yerlerden. Özellikle de müzeleri ve kültür sanat yaşamıyla da öne çıkan şehirde Tesla’nın icatlarından, ilginç eski arabalara, Avrupa ve Osmanlı sanatından, Balkanların yerel yaşamına dek keyifle gezebileceğiniz pek çok müze barındırıyor.

Eyobus Avrupa Turu / Belgrad

Geçici ve kalıcı sergilere de ev sahipliği yapan çoğu Belgrad müzesinde, kültürel, sanatsal ve bilimsel bir yolculuğa çıkabilir, şehri ve ülkenin kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Bir yandan da Balkanlar ve Yugoslavya yaşantısına dahil olabileceğiniz müzeleri gezdikten sonra Belgrad’ın en eski yerleşim bölgelerinden Skadarlija’ya uğrayıp Stefan Sremac ve Toma Zdravkovic gibi en önemli Sırp sanatçıların yaşadığı çevreyi gezebilirsiniz. Yine Skadarlija’da yöresel ürünleri bulabileceğiniz küçük mağazaları gezerken keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Skaderlija, canlı balkan müzikleriyle kafe ve restoranlarıyla eşsiz bir bölge. Arnavut kaldırımlarının süslediği sokaklarda eğlence hayatı aralıksız devam etmekte.

Nasıl yardım edebiliriz?

Eyobus Avrupa turu ya da Kuzey Avrupa Turuna katılmak istiyorsunuz ancak aklınızda bazı sorular mı var bunu için S.S.S Bölümüne göz atabilirsiniz.