Küçük bir Avrupa ülkesi olan 5.5 milyonluk bu ülkenin, yaklaşık yarım milyon nüfuslu başkenti ve aynı zamanda parlamentosu, devlet binaları, üniversiteleri, müzeleri ve tiyatroları ile Slovakya’nın siyasi ekonomik ve kültürel merkezidir Bratislava. 1993 yılına kadar Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna ile Çekoslovakya’yı oluşturan bu küçük ülke, günümüzde Avrupa Birliği bölgesinde ve bir bakıma Germen ile Slav halklarının kesişme noktasıdır. Şehir bu kozmopolit yapısını hala sürdürmektedir. Şehirde görülmesi gereken yapılar genelde Old Town bögesinde yer almakta. 85 metre yükseklikteki Bratislava Kalesi, hem şehri hem de Tuna Nehrini tepeden seyir imkânı sunuyor bize. Arnavut Kaldırımlarıyla döşeli Hlavne Namesti meydanından Old Town’a giriş yaptığınızda birçok insan tasvirli heykel göreceksiniz. Bratislava heykeller şehri olarak adlandırılmakta. Bunlardan en önemlileri Caddede kanalizasyondan kafasını çıkarıp etrafı seyreden The Watcher – ‘Man at Work’ heykeli, Fransız konsolosluğu önündeki Napolyon heykeli.

 

Eyobus Avrupa Turu / Viyana

 

Ülkesi Slovakya’nın kültürel ve siyasi merkezi olarak da anılan şehir, her yıl çok sayıda festivale ve sanat etkinliklerine de sahne oluyor. Bahar fuarları, yaz festivalleri, Noel pazarları, yıl boyu düzenlenen nehir turları, kışın kayak veya buz pateni, bu kentin sunduğu sayısız aktivite ve güzellikten sadece birkaçı. Oldukça sevimli bir şehir olan Bratislava’nın sokaklarını gezerken kendinizi eğlenceli bir dünyanın içinde buluyorsunuz.

 

Eyobus Avrupa Turu / Bratislava

 

Barok mimarisiyle Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olan Bratislava’da Büyük Meydan, Mavi Kilise, Slavin, Devin Kalesi, Michael Kapısı, Botanik Bahçesi, Bratislava Kalesi, St. Martin Katedrali, Grassalkovich Sarayı, Primate Sarayı ve Apollo Köprüsü gibi pek çok gezilip görülecek yer bulunuyor.

Nasıl yardım edebiliriz?

Eyobus Avrupa turu ya da Kuzey Avrupa Turuna katılmak istiyorsunuz ancak aklınızda bazı sorular mı var bunu için S.S.S Bölümüne göz atabilirsiniz.