Ülke Rehberi
Hollanda için nereden anlatmaya başlamalı? Ülkedeki özgürlüklerden, doğa harikası köylerinden, ya da eşsiz bisiklet trafiğinden mi? Birçok güzelliği içinde barındıran ülke ve bu ülkenin eşsiz başkenti Amsterdam. Öncelikle eşsiz bisiklet trafiğinden bahsedelim. Amsterdam’da motorlu taşıttan daha çok göreceğiniz şey bisikletler olacak. Şehirde ulaşımın büyük kısmı bisikletlerle yapılıyor, yollar buna göre düzenlenmiş. Siz de bisiklet kiralama yöntemini kullanarak bu şehri en güzel şekilde gezebilirsiniz. Lalesiyle ve çiçeğiyle de ünlü bu şehirde renkli çiçeklerle renklendirilmiş caddelerden geçeceksiniz. Bu şehri gezmenin en iyi yollarından biri de feribotlar. Kanallarla çevrili bu şehri keyifli gezme alternatiflerinden birisi. Şehirdeki tramvay ağı sizi haritada istediğiniz yere götürebiliyor. 200’den fazla resim, yüzlerce taslak çalışmasıyla Vangogh müzesi, 1400’lü yıllardan günümüze birçok resmi içinde barındıran Rijks Museum(Devlet Müzesi), bira severler için Heineken Experience müzesi, Anne Frank Müzesi amsterdamın önde gelen ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Bunlara ek olarak DeWallen bölgesinde RedLight District eğlence için merkezi yerlerden Amsterdam’da. Burada amsterdama özgü olan yiyeceklerden, her köşe başında bulabileceğiniz patates kızartması satan küçük dükkânlar. Ve Madame Tussauds Müzesi de bu şehre renk katan yerlerden; balmumu ile yapılmış dünyaca ünlü birçok ismin heykeli bulunmakta burada.

Eyobus Avrupa Turu

Hollanda’nın belki de Avrupa’nın en huzurlu duraklarından biri olan Giethoorn, kendine has yeşili, kanalları ve dünyanın en tatlı evleriyle kimilerine göre Kuzey’in Venedik’i kimilerine göre ise Hobbitler köyü olarak adlandırılıyor. Arabaların giremediği, sokakları olmayan bir köy Giethoorn. Eski ve yeni olarak ikiye bölünmekte ve önceden eski kısımda tek ulaşım yolu sandallar kullanılıyormuş. Şimdi ise sadece bisiklet yolu mevcut ek olarak. Salt köprüler üzerinden ulaşılabilen evlerin çoğu, minik adaların üzerine inşa edilmiş.

Makedonya ismi Yunanistan’ın Makedonya bölgesi ile karıştırılmakta ve bu sebeple de Yunanistan ve Makedonya arasında diplomatik krizlere yol açmaktadır. Yunanistan ülkenin bu ismini değiştirmesini talep etmektedir.

Eyobus Avrupa Turu

Makedonya’nın başkenti Üsküp, balkanlarda Türk izleri taşıyan ve hala az da olsa Türklerin de yaşadığı şirin bir kent. Kentin simgesi Vardar nehri üzerindeki Taş Köprüsü, eski Osmanlı çarşısı ve camileriyle gerçekten de size bir Anadolu şehrinde olduğunuz izlenimi vermekte. Üsküp ya da Makedon mutfağı bizlere hiç uzak değil. Bu mutfakta ilk akla gelen yemeklerin başında börek gelir. Arnavut böreği olarak da bilenen börekler oldukça lezzetlidir. Bir diğer önemli lezzet de köftesi. Kebap diye adlandırılır bu bölgede, bizim İzmir köftemize benzerliğiyle dikkat çekmekte ve yanında yiyebileceğiniz balkan baharatlarıyla tatlandırılmış kuru fasulyesiyle birlikte servis edilir. Özellikle Eski Çarşı’da meşhur köfteciler var.

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve 1. Milyondan fazla nüfusa sahip en büyük şehri. Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuş bir şehir olan Belgrad, Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisi ve eski çağlardan günümüze doğu ve batı arasında önemli bir geçiş güzergâhı görevi görmektedir. Çok değil 1999 yılında savaş içinde olmuş ve NATO uçakları tarafından bombardımana maruz kalmış ve 2006 yılında Karadağ ve Sırbistan ayrı devletler olarak bağımsızlık ilanlarıyla Sırbistan’ın başkenti olmuştur.

Eyobus Avrupa Turu

Şehirde yapılabilecek aktiviteler arasında Kalemegdan Parkı ziyareti ve bu parkın içinde Belgrad Kalesini ziyaret edebiliriz. Bu meydandan Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği alanı görülüp, müthiş bir gün batımı manzarasıyla karşılaşılmakta. Şehrin ana alışveriş merkezi olan Knej Mihajlova caddesinde alışveriş yapabilir, aynı zamanda şehrin en eski mimari yapıtlarını bu cadde üzerinde görmek mümkün. Nicola Tesla müzesi ziyaret edilmesi gereken bir diğer mekân. Eğlence için ise, Scaderlija, canlı balkan müzikleriyle kafe ve restoranlarıyla eşsiz bir bölge. Arnavut kaldırımlarının süslediği sokaklarda eğlence hayatı aralıksız devam etmekte.

Tuna Nehri’nin iki kıyısında kurulmuş olan Buda ve Peşte isimli iki şehrin birleşmesi, bugün Avrupa’nın sayılı başkentlerinden biri olan Budapeşte’yi karşımıza çıkartıyor. Bu keyifli şehir bir zamanlar Doğu Blokunun Paris’i olarak adlandırılmış. Tarihinde Moğolların, Osmanlı’nın, Habsburg hanedanlığının egemenliği altında yer almış, bunlarla da bitmemiş yakın tarihte Rum istilasına, Nazi işgaline ve Rusların şehre girişine de tanıklık etmiş ama sonunda tam bağımsızlığına kavuşmuş bu güzel şehir. Bugün Macaristan’ın başkenti olan bu şehir yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip ve devamlı gelişmekte olan bir şehir. Budapeşte, bir turistik aktiviteyi kültürel ve eğlence olarak ayırt etmemenizi sağlayan bir şehir. Mimari ve sanatsal birçok yapının yanı sıra, gece kulüpleri ve kafeleri oldukça meşhur ve günün her saatini dolu geçirme imkânı sağlıyor size. Tuna nehrinin böldüğü Buda VE peşte kısımları, her iki yanda da güzel aktiviteler yer almakta. Buda bölgesinde ziyaret edeceğiniz tepeler hem tarihi önünüze getiriyor, hem de muhteşem bir tuna nehri manzarası sunuyor size. Gallert ve Şato Tepelerini mutlaka ziyaret etmeli burada. Şehrin Peşte tarafına geçtiğinizde ise sizleri alışveriş caddeleri karşılıyor bizi. Şehrin daha hareketli kısmını Peşte sağlıyor. Burada da Kahramanlar Meydanı, Aziz Stephan Kilisesi ve ulusal müze gezilebilecek yerler.

Eyobus Avrupa Turu

Buda ve peşte arasında geçişi sağlayan köprüler ise şehre farklı bir güzellik katmakta. Birkaçı yaya için de açık olan köprülerden nehrin iki yakasına yürümek ve fotoğraflar çekilmek çok keyifli.

Avrupa’nın kültür başkenti Viyana 2 milyonluk nüfusuyla Avusturya’ya da başkentlik yapıyor. Kültür sanat deyince akla ilk gelen şehirlerden Viyana. Tarihinde birçok hanedanlığın ev sahipliği yaptığı bu şehirde Romalılardan Habsburg Hanedanlığına uzanan zengin bir mimari yapı bulunmakta. Modern ve düzenli kent planlamasıyla da birçok turistin uğrak yerlerinden birisidir Viyana. Bu sanat şehrinde yapabileceğiniz şeylere sarayları ziyaretle başlayabilirsiniz. Avusturya’nın bağımsızlığının imzalandığı Belvedere Sarayı, yüzyıllarca Habsburg İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olan Habsburg Sarayı ve günümüzde dahi Avusturya hükümetinin özel davetleri için kullandığı, Mozart’ın konser verdiği Avrupa’nın en görkemli saraylarından olan Schönbrunn Sarayı turistler için biçilmiş kaftan. Bu sarayların içlerinde de dâhil olmak üzere sanat, düşünce, müzik, tarih ve daha birçok müzeye ziyaret gösterebilirsiniz. Antik Yunan, Roma, Mısır, Ortaçağ ve Rönesans dönemine ait çok sayıda eserin bulunduğu Sanat Tarihi Müzesinde sanata, son 5 yüzyılda geçen savaşlardaki malzemelerin sergilendiği Arsenal Müzesi ziyareti ile Avrupa’nın savaş tarihine, Leopold Müzesi ziyaretinizle Avrupa’nın modern sanat anlayışına ve Freud müzesi ziyaretinizle düşüncenin tarihine yolculuk etme imkanı bulabilirsiniz.

Eyobus Avrupa Turu

Küçük bir Avrupa ülkesi olan 5.5 milyonluk bu ülkenin yaklaşık yarım milyon nüfuslu başkenti ve aynı zamanda parlamentosu, devlet binaları, üniversiteleri, müzeleri ve tiyatroları ile Slovakya’nın siyasi ekonomik ve kültürel merkezidir. 1993 yılına kadar Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna ile Çekoslovakya’yı oluşturan bu küçük ülke, günümüzde Avrupa Birliği bölgesindedir ve bir bakıma Germen ile Slav halklarının kesişme noktasıdır. Şehir bu kozmopolit yapısını hala sürdürmektedir. Şehirde görülmesi gereken yapılar genelde Old Town bögesinde yer almakta. 85 metre yükseklikteki Bratislava Kalesi, hem şehri hem de Tuna Nehrini tepeden seyir imkânı sunuyor bize. Arnavut Kaldırımlarıyla döşeli Hlavne Namesti meydanından Old Town’a giriş yaptığınızda birçok insan tasvirli heykel göreceksiniz. Bratislava heykeller şehri olarak adlandırılmakta. Bunlardan en önemlileri Caddede kanalizasyondan kafasını çıkarıp etrafı seyreden The Watcher – ‘Man at Work’ heykeli, Fransız konsolosluğu önündeki Napolyon heykeli bunlardan bir kısmı.

Eyobus Avrupa Turu

Prag, Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti ve Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Vltava Nehri’nin ortasından geçtiği bu şehir köprüleri, kanalları, mistik havası, mimari eserleri ve orta çağ esintileri ile tanınmakta. Prag gündüzleri tarih dolu bir gün yaşarken gece de eğlenceye doyabileceğiniz bir şehir. Gece hayatı çok hareketli, sokakları boş kalmayan bu şehirde birçok gece aktivitesi bulmanız mümkün. Turistik rotaların başında gelen Astronomik saat ziyaretiyle Old Town’a girişi yapabilir, devamında Yahudi Mahallesini ziyaret edebilirsiniz. Charles Bridge üzerinden Vltava Nehrini geçebilir, Prag kalesini ziyaret edebiliriz. Aynı zamanda kale içerisinde gotik mimarisiyle ünlü Aziz Vitus Katedrali ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Şehrin bu kısmında gezmek aslında oldukça kolay, yol üstünde birçok eser ve turistik aktivite ile karşılaşabilirsiniz. Köprüden geçtiğiniz anda Kafka müzesi sizi kendisine çekecek, ardından barışın sembol isimlerin John Lennon anısına yapılan Lennon Wall’u ziyaret edebilir renkli fotoğraflar edinebilirsiniz.

Eyobus Avrupa Turu

İkinci Dünya Savaşında ağır bombardımana maruz kalan, 28 yıl boyunca Utanç Duvarı olarak adlandırılan Berlin Duvarı ile ikiye ayrılmış şehir, kısa sürede kendini toparlayarak Avrupa’nın sayılı modern şehirlerinden birisi olmuş. Büyük meydanları, geniş caddeleri, görkemli binalarıyla Berlin, moda, sanat, kültür, politika ve alışveriş gibi birçok alanda gezginlerin ilgisini çekmekte, her zevkinize uygun bir tur yaşayabilirsiniz Berlin’de. Berlin’de gezilecek birçok merkezi meydanın yanı sıra, Savaş müzeleri Anıt mezarlıklar ve ünlü alışveriş caddeleri bulunmakta. Bunlardan en popüler olanı Alexandr Platz, çevresindeki mağazalar ve meydanın tarihte bir çok gösteriye ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Şehrin gelişmiş toplu taşıma ağını kullanarak birçok müze ve turistik aktiviteye hızlı ulaşma imkânı da bulabilirsiniz.

Eyobus Avrupa Turu

Yunanistan’ın ikinci en büyük ve en kalabalık şehirlerinden. Şehre ayak bastığınız andan itibaren kordon boyuyla birlikte İzmir’e benzerliğiyle dikkatinizi çekecek burası. Yunanistan Makedonya’sının merkezi olarak geçmekte Selanik ve Yunanistan için önemi oldukça büyük. Selanik’in bizim için de önemi yadsınamaz, Mustafa Kemal’in doğduğu şehirde ilk ziyaret noktamız Atatürk’ün evi olmakta. Aynı zamanda Türk konsolosluğu olarak da görev yapılmakta bu binada. Şehrin kordon boyu olan kısmı en hareketli kısmıdır, bu bölgeyi çevreleyen kafeler, restoranlar ve eğlence mekânlarıyla ünlü bir bölge burası. Onun haricinde gezilecek yer listesini; Aya Dimitros kilisesi, Beyaz Kule, Selanik Kalesi, birçok ünlü meydanı olarak sıralayabiliriz.

Eyobus Avrupa Turu

Aynı anda Avrupa Birliği’ne, NATO’ya ve Belçika’ya başkentlik eden şehir Brüksel. Bu önemli sıfatları dolayısıyla birçok turistin uğrak yeri olmakla birlikte, şehir planlaması ve şehrin tarihi dokusu da oldukça ilgi çekici kılıyor bu şehri. Şehrin en görkemli meydanı olan Grande Palace’a çıkıyor bütün yollar. Çevresindeki kafeler, alışveriş imkânı sunan mağazalar ve görkemli binalar süslüyor bu meydanı. Meydanın güzelliği o a kadar önemli ki, UNESCO dünya mirasları listesinde yer almakta. Belçika’yı ve de Brüksel’i tanınır yapan bir diğer unsur da ‘İşeyen Çocuk Heykeli’(Manneken-Pis) 1619’da yapılan bu eser hala korunmakta ve bu şehrin sembolü olarak kullanılmakta. Tişört baskılarından magnetler, çikolata kabartmalarına her yerde bu figürü görmek mümkün. Bu heykelle birlikte, Grande Palace çevresinde Hotel DeVille gotik mimari tarzıyla önümüzde belirecek. Öyle ki meydanın en göz alıcı binalarından Hotel DeVille.

Eyobus Avrupa Turu

Modanın, lüksün, romantizmin, Fransa’nın başkenti Paris. Dünyanın önde gelen şehirlerinden birisi, hem kültürel hem de ekonomik büyük bir öneme sahip Paris şehri. Alexandre Gustave Eiffel tarafından 1889 yılında inşa edilen Eyfel kulesi çevresinde, birçok müze ve alışveriş seçenekleriyle, görkemli mimariyle çevrelenmiş şehir. Eyfel kulesi sadece bir kule değil, çevresindeki parklarla aynı zamanda bir yaşam alanı sunuyor Paris halkına ve turistlere. Hristiyan aleminde özel yeri bulunan birçok kilise ve katedral yer almakta Paris’te. Bunların başını çekenler arasında Notre Dome Kilisesi, Sainte Chapelle, Sacre Coer gibi eserlere ev sahipliği yapmakta. Champ-Elyess, Türkçe tabir edecek olursak, Şanzelize. Alışverişe doyacağınız bu tatlı caddede her şeyi bulmak mümkün. Dünyanın en büyük saraylarından biri olan Versay sarayını, yine dünyanın en büyük müzelerinden olan Louvre müzesi, Orsay müzesi, Picasso müzesi gibi ziyaret edebileceğimiz birçok müze ve bu müzelerin içerisinde dünya sanat tarihine damga vurmuş isimlerin eserleri yer almakta.

Eyobus Avrupa Turu

Eşsiz sahil şeridiyle, kırmızı halısıyla Cannes, sanatseverler için en bilindik şehirlerden. Cannes film festivali başta olmak üzere birçok festivale ev sahipliği yapmakta. Cannes sahilleri, su sporları için oldukça ideal. French Riviera’sının en uğrak yerlerinden Cannes bölgesi. Lüks ve ihtişamın boy gösterdiği sahil şeridinin yanı sıra, tarih ve romantizmin boy gösterdiği eski şehir kısmını da gezebilirsiniz.

İspanya’nın ikinci büyük şehri ve Katalunya özerk bölgesinin başkenti. İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli liman şehri aynı zamanda. Bir çok turistin Avrupa rotasına eklediği Barcelona, kültür, turizm, yeme-içme ve eğlence gibi her alanda tatmin edici bir deneyim sunmakta. Bir sanatçının tek bir binası değil, koca şehrini göreceksiniz. Şehrin her noktasında Gaudi’nin sanatsal dokunuşunu göreceğimiz bir şehir Barselona.

Barselona tarihi İspanya tarihinden daha eskiye dayanmaktadır, bu açıdan da tarihe ilgi duyan birçok gezginin uğrak noktası olmakta, 13. Yüzyıldan kalma katedralleri, geçmiş yüzyıllardı takip edebileceğiniz bölgeler(Bari Gotic), Montjuic Katedrali gibi mekânlar tarihe bir ışık tutuyor.

Barselona’da sanat, her köşesi mimari sanat eserleriyle dolu şehir içinde birçok farklı müze de bulundurmakta. Bunların başında iki binin üzerinde eserini burada hayata geçiren Picasso’nun eserlerinin sergilendiği Picasso Müzesi, ünlü Katalan ressam Joan Mironun sürrealist eserlerinin sergilendiği kendi adını taşıyan müze, ve Salvador Dali’nin doğduğu şehirde, Onun müzesine gitmeden olmaz.

Eyobus Avrupa Turu

Alışveriş için de birçok renkli seçenek sunuyor Barselona. LaRambla alışverişin kalbinin attığı yer. Eixample, Passeig de Gracia, Diagonal mar ve Barcelona Glories şehrin diğer alışveriş için keyifli noktalarından.

Eğlence için ise başta Barselona sokakları olmak üzere, gece hayatı da oldukça renkli barselona’da. Yalnızca 1250 metre uzunluğundaki La Rambla caddesinde yürürken sağlı sollu cadde aralarında birçok kafe ve bar, cadde üzerinde de sokak sanatçıları ve müzisyenler mevcut. Montjuic tepesine çıkarak şehrin en güzel manzarasını izleyebilirisiniz.

Estetik açıdan Gaudi’nin birçok eserinin şehrin köşelerini süslediğini belirtmiştik, bunlardan UNESCO dünya mirası listesinde olan Guel Park, Bitmeyen kilise ve Gaudi’nin en önemli eserlerinden olan Sagrada Familiya, Casa Mila, Casa Battlo bunların en önde gelenleri.

Dünya’nın en küçük ikinci devleti aynı zamanda bağımsız prenslik. Metrekareye düşen nüfus yoğunluğu açısındansa lider bir ülke Monako. Başkenti MonacoVille, prenslik sarayını görebilir askerlerin nöbet değişimini bekleyen kalabalığına siz de katılabilirsiniz. Başkentten bir diğer önemli şehir olan MonteCarlo’ya yürüyerek inmenin keyfini yaşamanız gerek. Bir km bile olmayan mesafede, dünyaca ünlü pilotların Formula1 araçlarının geçtiği piste ayak basacaksınız. Yürüyüş yolu boyunca sahil kenarında birçok yat tekne ve kumarhaneler görecek, lüksün ne derece yüksek olduğunu burada anlayacaksınız.

Eyobus Avrupa Turu

İtalya’nın 4 buçuk milyon nüfuslu başkenti. Tarihi geçmişi, antik kalıntıları ve kültürel zenginliği ile en gözde turistik kentlerden biri olma özelliğini taşımakta. Aynı zamanda Roma, İtalya’nın nüfusu en kalabalık ve yüzölçümü en geniş şehridir. Tarihi kalıntılar, korunan binalar adeta sizi bir açık hava müzesinde hissettiriyor.

Gladyatör ve vahşi hayvanların dövüştürüldüğü bir amfi tiyatro, KOLEZYUM. Romanın eski tarihine ait geçmişi hafızalarda tutan bir simge Kolezyum. Kentin en pahalı alışveriş mağazalarının, dünyaca ünlü markaların bulunduğu bölgelerden birisi Piazza Spagna, Türkçe adıyla İspanyol Merdivenleri. Tüm dünyada Aşk Çeşmesi olarak bilinen Trevi Çeşmesi, Antik Roma’dan kalma eserlerden olan Pantheon, Vittorio Emanuel Anıtı, Trastevere, Avantine tepesi ve Piazza Del Popolo Roma’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Eyobus Avrupa Turu

Roma ulaşım konusunda oldukça rahat, metro ağı ile birçok noktaya küçük aktarmalar yaparak ulaşabilirsiniz.

Kanalları, gondolları, köprüleri ve meydanlarıyla gönüllerde taht kuran şehir Venedik. Doğal güzellikleri dışında Venedik sahip olduğu dini yapılar, müzeler ve bölgeler ile de dikkat çeken bir şehir. Şehri adeta iki parçaya bölen Büyük Kanal ve çevresinde yer alan tarihi yapılar görülmesi gereken yerlerinde başında geliyor. Rialto Köprüsü buradaki en dikkat çekici yapı. Tarihi şehrin turistik merkezi ise San Marco Meydanı. Meydan çevresinde birçok önemli yapı var; San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı ve Aziz Mark’ın Çan Kulesi gibi.

İtalya seyahati planlayan herkesin rotasına kattığı, dünyanın dört bir yanından herkesi ağırlayan bir şehir Pisa. İtalya’ nın kuzeyinde bulunan bu küçük şehir aslında ününü, Pisa kulesi yani herkesin bildiği eğik kule, katedral ve İtalya’nın en büyük vaftizhanesini bulunduran Mucizeler meydanından ( Piazza del Miracolide ) almaktadır. Bu yüzden Pisa’dan söz ediyorsanız aslında mucizeler meydanından bahsediyorsunuz demektir.

Vatikan, İtalyanın başkenti Roma’da yer almaktadır. Ancak bağımsız bir ülke statüsünde olan bu devlet, aynı zmanada dünyanın en küçük ülkesidir. Katoliklerin yönetim ve ruhani merkezidir bu ülke. Metro ile hatta isterseniz yürüme mesafesinde olan Vatikana ulaşım çok kolay. Müze kısmı ve normal girilip gezilebilecek ayrı kısımları mevcut.

Eyobus Avrupa Turu

Slovenya’nın başkenti olan Ljubljana, ülkenin kültürel, ekonomik ve yönetsel merkezidir. Eski ve yeni kent olarak iki bölümden oluşan Ljubljana Şehrin temizliği ve korunmasıyla, nehir kenarında bulunan şirin kafe ve restoranlarıyla oldukça güzel bir şehir. Şehir, Save ve Ljubljanica nehirleri üzerinde kurulmuştur. Bu sebeple kanolarla teknelerle bir tur yapıp lübyanayı gezme şansı elde edebilirsiniz. Bunların haricinde, Lübyana nehrinin taraflarını birbirine bağlayan köprüler meşhurdur. Lübyana keyifli bir yürüyüş ile gezebileceğiniz, ve bundan büyük keyif alabileceğiniz nadide yerlerden. Lübyana kalesi güzel bir şehit manzarası sunmakta.

Eyobus Avrupa Turu

Eski bir Orta Avrupa şehir görünümünde olan Zagreb, Barok stili evleri, dar sokakları, geniş meydanları, Arnavut kaldırımları, sarayları, yeşil alan ve parkları, sokak pazarları, müzeleri ve tarihi eserleri ile gününüzü doldurabileceğiniz bir şehir. Şehir içinde ulaşım oldukça kolay, tramvaylarla sağlanmakta ve birçok yol araç trafiğine kapalı olduğundan keyifli yürüyüşlerle de şehri gezmeniz mümkün. Şehrin en hareketli yerlerinden Dolac Pazarı size güzel bir alışveriş deneyimi sunuyor. Işıklandırmalarıyla Ban Jelacic Meydanı ilgi çekiyor, birçok turistik mekân da bu meydan çevresinde yer almakta yine.

Eyobus Avrupa Turu

Bulgaristan’ın başkenti Sofya, hareketli bir Doğu Avrupa başkenti olan şehir, güzel Ortodoks kiliseleri, Avrupa ve Komünist tarzı mimarisi, eğlencesiyle görülmeye değer bir kent. Ayrıca ülkenin en büyük kentidir. Sofya’da gezilmesi gereken önemli yerlerin başını Alexander Levski Katedrali çekiyor, ardından Aziza Sofia Kilisesi, Ulusal arkeoloji Müzesi, Kodi Seyfullah Efendi Camii ziyaret edilmesi gereken turistik mekânlardan.

Eyobus Avrupa Turu

Hollanda için nereden anlatmaya başlamalı? Ülkedeki özgürlüklerden, doğa harikası köylerinden, ya da eşsiz bisiklet trafiğinden mi? Birçok güzelliği içinde barındıran ülke ve bu ülkenin eşsiz başkenti Amsterdam. Öncelikle eşsiz bisiklet trafiğinden bahsedelim. Amsterdam’da motorlu taşıttan daha çok göreceğiniz şey bisikletler olacak. Şehirde ulaşımın büyük kısmı bisikletlerle yapılıyor, yollar buna göre düzenlenmiş. Siz de bisiklet kiralama yöntemini kullanarak bu şehri en güzel şekilde gezebilirsiniz. Lalesiyle ve çiçeğiyle de ünlü bu şehirde renkli çiçeklerle renklendirilmiş caddelerden geçeceksiniz. Bu şehri gezmenin en iyi yollarından biri de feribotlar. Kanallarla çevrili bu şehri keyifli gezme alternatiflerinden birisi. Şehirdeki tramvay ağı sizi haritada istediğiniz yere götürebiliyor. 200’den fazla resim, yüzlerce taslak çalışmasıyla Vangogh müzesi, 1400’lü yıllardan günümüze birçok resmi içinde barındıran Rijks Museum(Devlet Müzesi), bira severler için Heineken Experience müzesi, Anne Frank Müzesi amsterdamın önde gelen ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Bunlara ek olarak DeWallen bölgesinde RedLight District eğlence için merkezi yerlerden Amsterdam’da. Burada amsterdama özgü olan yiyeceklerden, her köşe başında bulabileceğiniz patates kızartması satan küçük dükkanlar. Ve Madame Tussauds Müzesi de bu şehre renk katan yerlerden; balmumu ile yapılmış dünyaca ünlü birçok ismin heykeli bulunmakta burada.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Hollanda’nın belki de Avrupa’nın en huzurlu duraklarından biri olan Giethoorn, kendine has yeşili, kanalları ve dünyanın en tatlı evleriyle kimilerine göre Kuzey’in Venedik’i kimilerine göre ise Hobbitler köyü olarak adlandırılıyor. Arabaların giremediği, sokakları olmayan bir köy Giethoorn. Eski ve yeni olarak ikiye bölünmekte ve önceden eski kısımda tek ulaşım yolu sandallar kullanılıyormuş. Şimdi ise sadece bisiklet yolu mevcut ek olarak. Salt köprüler üzerinden ulaşılabilen evlerin çoğu, minik adaların üzerine inşa edilmiş.

Letonya’nın başkenti ve aynı zamanda Baltık ülkelerinin en büyük şehri Riga. Ülke nüfusunun neredeyse yarısı başkent Riga’da yaşıyor. Şehir, kültürel, sanatsal ve finansal açıdan da ülkenin merkezi konumunda bulunuyor. Bu sebeple, birçok kültürel aktiviteye katılmak mümkün bu şehirde. Letonyalılar yaşlı insanlara oldukça saygı göstermektedir, toplu taşıma ve birçok alanda öncelik vermektedirler. Bu ülkenin yarısı ormanlarla kaplı ve irili ufaklı birçok göl içermektedir. Bunların yanı sıra Letonya Avrupa’nın en uzun kumsalına sahip olan ülkelerindendir.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Baltık ülkelerinin sonuncusu Estonya’nın başkenti Tallinn, aynı zamanda Baltık ülkelerinin de en küçüğü. Arnavut kaldırımlarıyla dolanmış sokakların ve günümüze kadar korunmuş tarihi yapılarıyla Tallinn, Baltık ülkelerinin en şirin başkenti olarak adlandırılmakta. Tallinn şehir merkezi Tompea Hill ve merkez şehir meydanı olarak ikiyi ayrılmış durumda. Bu tepeden güzel bir Tallinn manzarası seyredebilir, şehir merkezinde de tarih ile birlikte yolculuk edebilirsiniz. İlgisi olanlar için, Avrupa’nın en eski ve de satışları devam eden eczanesine sahip Tallinn. Bu eczanede 1422 yılına kadar uzanan kayıtlar bulunmakta.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Helsinki Finlandiya’nın en büyük şehri ve başkentidir. Doğa, deniz ve tarihin bir araya getirdiği bu şehir oldukça etkileyici. Şehrin hemen hemen tüm merkezi yerlerini deniz kıyısında göreceksiniz. Bu sebeple Baltık Denizinin kızı olarak anılır Helsinki. Bu şehirde Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks kilisesini görme, UNESCO tarafından koruma altına alınan Suomenlinna Kalesini ziyaret etme ve şehrin hemen her tarafında karşılaşacağımız parklarda dolaşma fırsatı bulacağız. Bu parklardan en meşhuru olan Esplanadi Parkı içinde birçok heykel barındırmakla birlikte hareketliliği ile ön plandadır. Senato Meydanını çevreleyen Protestan katedrali, Fin Senatosu ve Finlandiya Üniversitesi de görülmesi gereken yerlerden.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Kuzeyin yıldızındayız. Adalar şehri Stokholm, Kent merkezinde bu adaları birbirine bağlayan 50 civarı köprü bulunmakta. Kentin üçte bir oranını kanalar oluşturmakta. Doğa tarihi, Modern Sanatlar, Nobel ve Ulusal’ın da içinde yer aldığı birçok müzeyi gezebilirsiniz burada. Ulaşım için metro ağını kullanabilir, Stokholm pass kart edinip günlük bütün ulaşım ağını ve müzeleri aynı kart ile de kullanabilirsiniz. Eski kent meydanında yürüyerek güzelliği korunmuş tarihi sokaklardan geçebilirsiniz.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Flam: Doğal güzelliklerin zirveye ulaşacağı, oksijenin temizliğini kesintisiz hissedeceğiniz bir kasaba burası. Doğa yürüyüşleri yapmak için oldukça ideal bir bölge. Meraklılarına ise, tren istasyonu içerisinde Flam Railway Müzesini ziyaret ederek demiryolunun tarihine küçük bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Bergen: Norveç’in ikinci büyük ve en önemli turizm şehri burası. Lysef Fiyordunda yer alan ünlü Pulpit Kaya’sını Kuzey seyahati yapanların ilk listesinde yer alıyor. Bryggen bölgesinde ki ahşap evler şehirde bulunan tek ahşap yapılar ve üçgen çatılarıyla oldukça ilgi çekiciler.

Stavanger: Kuzey Denizinin dibinde şirin ve tarihi bir liman kenti burası. Norveç’in en büyük dördüncü şehri, 2008 Avrupa Kültür Başkenti ve önemli bir ticari şehir Stavanger. Kuzey denizinde ilk petrol burada keşfedilmiş, bu sebeple ünlü bir petrol müzesi mevcut şehirde. Old Town’a gittiğinizde, beyaz ve çevresi çiçeklerle süslenmiş ahşap evler arasında arnavutut kaldırımlı sokaklarda yürümekten oldukça keyif alacaksınız.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Danimarka’nın başkenti, dünyadaki en mutlu insanların burada yaşadığı söyleniyor, huzurlu ve sakin bir liman şehri Kopenhag. Zarif insanlar, birbirinden görkemli binalar, huzur ve güven dolu yaşam, müzeler ve yeşille iç içe parklar renk katıyor Kopenhag gezisine. Tivoli bahçelerine girip lunaparkta 100 yaşına girecek elle kontrol edilen bir roller Costera binebilirsiniz.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Hamburg Almanya’nın ikinci büyük şehri olup kendi başına ayrı bir eyâleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya’nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanya’nın en büyük limanına da sahiptir. Bir kanal şehri olan Hamburg’da Venedik’ten daha fazla köprü bulunmaktadır. Beatles müzik grubunnu ilk sahne aldığı yerlerden birinde, Beatles anısına meydan yapılmış ve anıt dikilmiştir.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Vilnius Litvanya’nın başkenti ve en büyük şehri. Baltık ülkelerinin belki de en soluk olan şehri Vilnius. Burada gezilecek yerlerin başında, dünya miras listesinde de yeri olan ‘Eski Şehir’ bölümü. Şehrin bu kısmı avrupanın en büyük Old Town’larından aynı zamanda. Ama yürümesi keyifli, barları/kafeleri eğlenceli, insanlar da oldukça sıcak ve Vilnius gece hayatı canlı. Küçük bir parkın ortasında, 48 metre yükseklikte bulunan Gedimino kalesinden şehrin görüntüsü oldukça güzel ve izlemesi keyifli. Bu şehir adını ortasından geçen Vilnia nehrinden almış. Şimdilerin kiliseler şehri olarak anılmakta bu şehir, adım başı bir çok mezhebe ait kiliseler göreceksiniz bu şehirde.

Eyobus Kuzey Avrupa Turu

Menu