YEŞİM TOPUZ
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ – Dil ve Konuşma Terapisi
topuzyesim94@gmail.com

Birçok kişi gibi benim de hayallerimden birisi yurtdışına çıkmaktı. Özellikle yurtdışına hem ilk kez çıkacak olmak hem de birçok Avrupa ülkesini gezme şansını yakalamış olmak mükemmeldi. Kartpostalların içinde gezinmeyi kim istemezdi ki 🙂 Programa başvurumu yaptım, sanıyorum ki 2 veya 3 içerisinde başvurum kabul edildi ve işlemler başlatıldı. Yapılan işlemlerle ilgili takıldığım soruları sormak ve problemleri çözmek için iletişim sağlamakta sorun yaşamadım, telefon veya e-mail üzerinden haberleştim ve problemleri çözmeye yönelik yardım alabildim.

Başvuruya dair tüm süreçler tamamlandı ve artık yolculuğa hazırdım! İstanbul’da yapılan oryantasyon toplantısı gayet iyi geçmişti. Ekibin ilgisi ve bilgilendirmeleri tatmin ediciydi. Canlı yayınlarda da sorulan her soruya ilgili cevaplar verilmişti. Toplantıdan itibaren arkadaşlarla son güne kadar otobüste yaşadığımız her anımız unutulmaz keyifli birer anı olarak kaldı bize, evimiz gibi oldu. Otobüsteki kaynaşmaya yönelik etkinlikler, otobüs kuralları vs. olması gerektiği gibiydi. Gezilecek yerler uğruna iyi kötü birçok yorgunluğa katlanıldı. Sonuçta göze aldığımız olay zaten başlıbaşına bir çılgınlıktı!

Tur programında gidilen her ülkede gezilecek şehirlere ayrılan vakitler bence yeterliydi. Ülkeler arası mesafelerin ve sınırlı gün sayısı göz önüne alındığında çok bir değişiklik yapılamayabilir. Şehirleri gezmek için ayrılan süreler genelde konuşulduğu şekildeydi.

Tabii ki ufak tefek aksaklıklar yaşandı; örneğin Giethoorn’de bi grup kayıkla kayboldu, kalkış süresi gecikti. Bir dahakine bu kayık gezisine dair özellikle çıkışlarla ilgili daha detaylı açıklama yapılabilir. Her yolcunun başına gelebilecek durumlardan biri olduğu için anlayış gösterildi ve göz ardı edilebildi. Konaklamalarda problem yaşamadık, merkeze mesafeli olma açısından bazı şehirler farklılık gösteriyordu. Bunun dışında bir problem yaşadığımı hatırlamıyorum.

Ani bir kararla bu tura duyduğum katılma isteğim ve koşullarımın da elverişli olması, hayatımın en güzel ve en keyifli macerasını yaşamamı sağladı. Yurtdışı hayalimi gerçekleştirmemde aracı olduğu için EYOBUS ekibine çok teşekkür ediyorum. Bir gün yine bir çılgınlık yapmak dileğiyle!