Başkent Atina’dan sonra Yunanistan‘ın en büyük şehri olan Selanik, renkli festivalleri, uluslararası etkinlikleri ve canlı kültürel hayatı ile Yunanistan’ın kültür başkenti olarak kabul ediliyor. Lonely Planet tarafından dünyanın en iyi 5. parti şehri olarak seçilen Selanik, 3 bin yıllık geçmişinden gelen Roma, Bizans, Osmanlı kültürüyle baskın Yahudi nüfusunun emanetleri üzerinde yükseliyor. Bizans Kiliseleri ve özellikle şehrin antik dokularının çoğu UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Thermai Körfezi kıyısında, Khalkidiki Yarımadası’nın batı kesiminde yer alan Selanik, Pire’nin ardından ülkenin ikinci büyük limanı, önde gelen bir sanayi ve ticaret merkezi. Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin ismiyle MÖ. 316’da kurulan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881’de doğduğu Selanik, o dönemde yeni düşünce ve siyasal akımların en çok yankı bulduğu merkez ve siyasal bunalımın odağı olan Makedonya’nın en büyük kentiydi. Yunanistan ve Yugoslavya’nın çeşitli bölgelerinden gelen demiryollarının son durağı olan kent, Helenistik döneme ait pek çok antik doku barındırıyor.

 

Eyobus Avrupa Turu

 

Türklerin atası Selanik’te Mustafa Kemal’in doğduğu ev olan Atatürk Evi, Türk Konsolosluğu’nun arkasında Apostolou Pavlou Sokağı’nda bulunuyor. 1935’te müzeye dönüştürülen ev, Mustafa Kemal’in doğduğu oda olmak üzere iki katli bir yapı. Burayı gezerken oldukça duygulanacaksınız.

 

Eyobus Avrupa Turu / Selanik

 

Yine şehrin en önemli yapısı ve simgesi olan Beyaz Kule de bir Osmanlı yapısı. Selanik’in en önemli anıtlarından Beyaz Kule, Selanik’in Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesinin ardından savunma amacıyla, 1450-1470 yılları arasında eski bir Bizans kulesi üzerine inşa edildi. Kulenin tepesine çıkıp kentin panoramik manzarasını görmeyi unutmayın!

Tam bir müzeler kenti olan Selanik’te keyifle gezebileceğiniz pek çok müze bulunuyor. Selanik Arkeoloji Müzesi, Selanik Bizans Kültürü Müzesi, Selanik Yahudi Müzesi, Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi (NOESIS), Selanik Olimpiyat Müzesi ve daha fazlası kentin tarihi, kültürel ve sanatsal yapısını yakından tanımanıza yardımcı olacak.

Tarih boyunca kültürlerin buluştuğu bir kavşak noktası olan Selanik’te geceler bir başka güzel! Her gün şehrin her köşesinde canlı müziğe doyacağınız tavernalar, barlar ve gösteri mekânları bulabilirsiniz. Özellikle de Ladadika bölgesinde, Kouzina, Rouga, Negroponte, Ouzou Melathron, Dia Tauta ve daha pek çok taverna bulunuyor. Kentin en önemli gece kulüpleri ise Coral, Eightball Night Club, Bedroom Club ve Dogs Bar en popüler olanları.

Selanik, Yunanistan’ın olduğu kadar bizim için de çok değerli, Ege’nin incisi.

Nasıl yardım edebiliriz?

Eyobus Avrupa turu ya da Kuzey Avrupa Turuna katılmak istiyorsunuz ancak aklınızda bazı sorular mı var bunu için S.S.S Bölümüne göz atabilirsiniz.